Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Juhovýchodná Ázia víta Nový rok sprievodmi, ale aj vodnými bojmi

Počas sviatku songkran sa ľudia vyzbroja vodnými delami a vedrami s vodou a polievajú ňou vonku kohokoľvek, koho uvidia, dokonca aj z korieb nákladných áut Foto: TASR/AP

Tradičné novoročné oslavy so slávnosťami a sprievodmi sa dnes začali v niekoľkých krajinách juhovýchodnej Ázie.

Rangún/Bangkok 12. apríla (TASR) - Tradičné novoročné oslavy so slávnosťami a sprievodmi sa dnes začali v niekoľkých krajinách juhovýchodnej Ázie.

V Mjanmarsku uzavreli počas päťdňového sviatku, ktorý tam nazývajú "tindžan", časti obchodnej metropoly Rangún. Oslavy otvoril krátkym príhovorom hlavný minister regiónu a potom nasledovali tradiční tanečníci a hudobníci, informovala agentúra DPA.

V thajskom Bangkoku sú oslavy Nového roka známe ako sviatok "songkran". Otvorili ho dnes tradičným sprievodom ulicami starého mesta, na ktorom sa zúčastnili predstavitelia metropoly vrátane guvernéra. Stovky ľudí lemovali ulice, aby videli alegorické vozy so sochami Budhu a hercov v tradičných odevoch.

V stredu budú oslavy v Thajsku pokračovať "najväčším vodným bojom na svete", hoci krajinu sužuje najhoršie sucho za uplynulých 20 rokov. Hovorca thajskej vojenskej vlády vyhlásil, že "ešte stále môžeme vodu používať na novoročné oslavy. Nie je až také sucho," citovala ho agentúra AP.

Počas sviatku songkran sa ľudia vyzbroja vodnými delami a vedrami s vodou a polievajú ňou vonku kohokoľvek, koho uvidia, dokonca aj z korieb nákladných áut. Časti mesta uzavrú pre dopravu, vyhradia ich pre tieto vodné radovánky, hudbu, tanec a alkohol.

Radnica mesta Bangkok tento rok nariadila, že vodné boje sa musia skončiť o 21.00 h, a pokúsila sa obmedziť ich na tri dni, čo by podľa nej zachránilo päť miliárd litrov vody. Hlavný poradca guvernéra navrhol, aby ľudia vymenili vodné delá za ručné ostrekovače, akými vlhčia listy bytových kvetov. Jeho návrh však mnohí vysmiali s tým, že s vodnou hmlou, ktorú ostrekovače vytvárajú, sa nie je možné zúčastniť na boji ako s vodným delom.

Environmentalisti varovali, že vláda by si mala zrovnať priority a neklamať ľuďom, že vody je dostatok.

Thajský premiér Prajut Čan-o-Ča v reakcii na to vyhlásil, že vodné boje nezakáže. Povedal však, že "ľudia by mali naučiť svoje deti, aby používali menej vody a nerozlievali ju počas celých troch dní a troch nocí".

Thajsko propaguje novoročné vodné bitky ako turistickú atrakciu, ktorá prináša do štátnej pokladnice významné peniaze.

Nový rok vítajú v tomto čase aj v Kambodži a Laose.