Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 16. november 2024Meniny má Agnesa
< sekcia Zahraničie

Jun a Si sa stretli po dvoch rokoch, prisľúbili vzájomnú spoluprácu

Čínsky prezident Si Ťin-pching vo vládnom paláci v peruánskej Lime prihliada na slávnostné otvorenie čínskeho prístavu v meste Chancay. Foto: TASR/AP

Južná Kórea opakovane vyjadrila obavy nad prehlbujúcou sa vojenskou spoluprácou Ruska a KĽDR vrátane vyslania severokórejských vojakov na pomoc Rusku v jeho vojenskom ťažení na Ukrajine.

Lima 16. novembra (TASR) - Juhokórejský prezident Jun Sok-jol v piatok vyzval na väčšiu spoluprácu s Čínou v oblasti "regionálneho mieru a stability" po tom, ako sa prvýkrát po dvoch rokoch osobne stretol so svojím čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom. Lídri sa stretli na okraj summitu krajín Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) v Peru. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a Jonhap.

Čína je kľúčovým spojencom Severnej Kórey, s ktorou má Soul nepriateľské vzťahy. Jun nazval Čínu "dôležitou krajinou" pre blízku spoluprácu v oblasti bezpečnosti, kultúry, hospodárstva a medziľudských vzťahov. Dodal, že očakáva spoluprácu založenú na "vzájomnom rešpekte, reciprocite a spoločných záujmoch".

"Verím, že naše dva národy budú spolupracovať na podpore stability a mieru v regióne v reakcii na opakované provokácie Severnej Kórey, vojnu na Ukrajine a vojenskú spoluprácu medzi Ruskom a Severnou Kóreou," uviedol Jun.

Južná Kórea opakovane vyjadrila obavy nad prehlbujúcou sa vojenskou spoluprácou Ruska a KĽDR vrátane vyslania severokórejských vojakov na pomoc Rusku v jeho vojenskom ťažení na Ukrajine.

Čínske médiá v správe o piatkovom stretnutí prezidentov nespomenuli Severnú Kóreu ani Rusko, píše AFP.

Si "vyzval Čínu a Južnú Kóreu, aby podporovali zdravý a stabilný rozvoj strategického partnerstva spolupráce medzi oboma krajinami," informovala čínska agentúra Sin-chua.

Južná Kórea a Čína sú významnými obchodnými partnermi napriek tomu, že Peking je hlavným diplomatickým a hospodárskym podporovateľom KĽDR a Soul je naopak vojenským spojencom USA.

Čína už v minulosti vyzvala na "politické urovnanie" s cieľom vyriešiť napätie na Kórejskom polostrove a tento postoj zopakovala po tom, ako KĽDR začiatkom tohto roka vyhlásila Južnú Kóreu za nepriateľský štát.