Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Juncker: Brexit nezastaví napredovanie EÚ, treba hovoriť o budúcnosti

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker reční počas plenárneho zasadnutia na pôde Európskeho parlamentu 1. marca 2017 v Bruseli. Foto: TASR/AP

Za prítomnosti kolégia eurokomisárov v plenárnej miestnosti šéf EK predstavil päť scenárov možného vývoja EÚ.

Brusel 1. marca (TASR) - Odchod Spojeného kráľovstva nezastaví napredovanie Európskej únie a práve teraz je ideálny moment na debatu o jej budúcnosti. Povedal to dnes predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker, ktorý dnes v pléne Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli prezentoval päť scenárov možného vývoja Európskej únie po brexite.

"Brexit nezastaví pokrok Európskej únie a nie je lepší moment ako teraz na tieto zložité debaty," vyhlásil Juncker. Únia by podľa neho mala byť aktívnejšia, reagovať na rýchlo na meniaci sa svet a sústrediť sa na oblasti, v ktorých dokáže dosahovať výsledky.

Juncker vyjadril názor, že ešte nedozrel čas na otvorenie európskych zmlúv, pretože na to neexistuje politická vôľa. "Debata o budúcnosti EÚ by nemala byť len na summite v Ríme, summitoch Európskej rady a tu (v EP, pozn. TASR), ale aj v regiónoch a mestách naprieč Úniou. Mali by sme mať sériu debát a každý hlas by mal byť vypočutý. Mali by prehovoriť občania, akú majú predstavu," vyhlásil v EP Juncker.

Za prítomnosti kolégia eurokomisárov v plenárnej miestnosti šéf EK predstavil päť scenárov možného vývoja EÚ. Dal pritom najavo, že scenár založený na obmedzení EÚ len na spoločný trh je mu vzdialený. "Sú tu takí, čo chcú z EK spraviť len správcu jednotného trhu. Ja som proti!" uviedol šéf eurokomisie.

Okrem zachovania súčasného fungovania Únie predložil aj dva nové postoje k európskej integrácii, ktoré spočívajú buď v užšej spolupráci časti členských štátov a vytvorení viacrýchlostnej Únie, alebo v zbližovaní členov len v niektorých oblastiach. Dokument EK ponúka aj možnosť širokej a hlbšej integrácie, ktorá by posilnila úlohu EÚ na úkor členských štátov.

"Dnes vám nepoviem moje preferencie, pretože to nebudem ja, kto rozhodne, komisia nebude prijímať svoje rozhodnutie sama. Bude to na tomto parlamente, národných parlamentoch, vládach a občianskej spoločnosti – inými slovami na občanoch," vysvetlil Juncker. Dodal, že EK bude pozorne a dlho počúvať rôzne názory, kým zaujme vlastné stanovisko.

Sám o sebe vyhlásil, že "nie je diktátor" a prvoradí sú pre neho občania. "Občania EÚ rozhodnú, kto bude predsedom EK. Ja sa o druhé funkčné obdobie uchádzať nebudem. Ale verte mi, nie som unavený, ani mi nedochádzajú nápady," povedal s úsmevom Juncker.

V jeho prejave zazneli aj slová kritiky. Nepáči sa mu, že tlač a členské štáty obviňujú EK a "Brusel" z prílišnej regulácie a vyslovil sa aj proti patriotizmu v prípade, že je namierený voči iným. "Naša spoločnosť je založená na otvorenosti, zahľadenosť do seba nám nie je ani vlastná, ani prospešná," uviedol.

Junckerova biela kniha o budúcnosti Únie je adresovaná lídrom členských štátov s výnimkou Spojeného kráľovstva, ktorí sa stretnú 25. marca na summite v Ríme pri príležitosti 60. výročia podpisu Rímskych zmlúv. Hlavnou témou bude vývoj spoločenstva po brexite. Do konca marca sľúbila britská premiérka Theresa Mayová formálne požiadať o odchod z Únie aktivovaním článku 50 Lisabonskej zmluvy.