Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Juncker: Británia by mohla dostať odklad brexitu do 22. mája

Jean-Claude Juncker, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Mayová v utorok po zasadnutí kabinetu oznámila, že Spojené kráľovstvo požiada o ďalšie odloženie termínu brexitu.

Brusel 3. apríla (TASR) - Británia by mala dostať záruku odloženia termínu brexitu na 22. mája, pokiaľ britskí poslanci odhlasujú dohodu o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Vyhlásil to v stredu predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker, píše agentúra DPA.

Mayová v utorok po zasadnutí kabinetu oznámila, že Spojené kráľovstvo požiada o ďalšie odloženie termínu brexitu.

"Pokiaľ by bolo Spojené kráľovstvo schopné schváliť dohodu o vystúpení s udržateľnou väčšinou do 12. apríla, EÚ by v tom prípade mala prijať aj odloženie do 22. mája," povedal poslancom EP.

Ak však dohoda opäť padne, "už nebude možný žiaden ďalší krátky odklad", varoval Juncker. Inak by podľa jeho slov bola EÚ vystavená riziku, že dôjde k ohrozeniu eurovolieb, ako aj jej samotného fungovania.

O žiadosti britskej premiérky Mayovej o ďalšie odloženie termínu brexitu musí rozhodnúť rada hláv štátov a šéfov vlád EÚ, vysvetlil Juncker.

Zdôraznil, že EÚ je otvorená rokovaniam o colnej únii alebo dohode o voľnom obchode s Veľkou Britániou. Je to však možné len po podpísaní zmluvy o vystúpení z Únie.

Hrozba vystúpenia Británie z Únie bez dohody je podľa Junckera "čoraz pravdepodobnejšia". Šéf EK dodal, bude osobne pracovať až do posledného dňa, aby zabránil Británii opustiť EÚ bez dohody.

Spojené kráľovstvo malo pôvodne Úniu oficiálne opustiť 29. marca. Mayová však 22. marca na summite EÚ v Bruseli dosiahla odklad brexitu v prípade neschválenia dohody do 12. apríla s tým, že dovtedy by mal Londýn informovať svojich európskych partnerov, ako si predstavuje ďalší postup.

Európski lídri zvolali na 10. apríla mimoriadny summit, na ktorom buď zvážia žiadosť Británie o odklad brexitu, alebo prerokujú na poslednú chvíľu prípravy na brexit bez dohody.

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu odmietli dohodu vyrokovanú Mayovej vládou s EÚ už trikrát - 15. januára, 12. marca aj 29. marca.