Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Zahraničie

Južná Kórea dokončila vývoj raketového zachytávača balistických rakiet

Na snímke vlajka Južnej Kórei. Foto: TASR/AP

Desať rokov vyvíjaná L-SAM bude uvedená do operačnej prevádzky v polovici alebo koncom tohto desaťročia.

29. novembra (TASR) - Južná Kórea v piatok oznámila, že dokončila vývoj nového zachytávača balistických rakiet. Tým rozšírila svoje obranné systémy voči raketovým hrozám zo susednej Severnej Kórey, TASR o tom informuje podľa správy tlačovej agentúry Reuters.

KĽDR označila Južnú Kóreu za "nepriateľský štát" a vyhlásila, že Soul už nie je jej partnerom pri dosahovaní cieľa zjednotenia Kórejského polostrova. Počas celého roka tiež dramaticky stupňovala napätie nepriateľskou rétorikou.

Strela dlhého doletu typu zem-vzduch (L-SAM) je určená na zachytávanie prilietajúcich balistických rakiet alebo lietadiel vo výške nad 40 kilometrov v konečnej fáze zostupu, uviedlo juhokórejské ministerstvo obrany.

Desať rokov vyvíjaná L-SAM bude uvedená do operačnej prevádzky v polovici alebo koncom tohto desaťročia. Sériová výroba sa začne v roku 2025, dodalo ministerstvo.

"Ide o špičkovú zbraň, ktorá zachytáva nepriateľské rakety vo veľkých výškach, aby sa minimalizovali škody na zemi, a rozširuje možnosti protiraketovej obrany našej armády do väčších výšok a širších oblastí," uvádza sa vo vyhlásení ministerstva.

Nová zbraň doplní v súčasnosti používané americké rakety Patriot a domáce rakety stredného doletu Čeongung II, uviedol juhokórejský Úrad pre rozvoj obrany (ADD).

Strela L-SAM využíva manéver "hit-to-kill" pomocou pokročilej technológie na presné nastavenie letu tak, aby zasiahla prichádzajúce nepriateľské ciele. Podobne funguje americký systém THAAD (Terminal High Altitude Area Defense), ktorý Južná Kórea tiež používa.

Severná Kórea v uplynulých piatich rokoch otestovala celý rad balistických rakiet a neustále zdokonaľuje svoj arzenál vrátane rakiet kratšieho doletu určených na zasiahnutie cieľov v Južnej Kórei.

Pchjongjang zatiaľ nevyslal proti Južnej Kórei žiadnu raketu, ale susedné krajiny sa stretli v niekoľkých námorných prestrelkách a v roku 2010 severokórejské delostrelectvo zasiahlo juhokórejský ostrov.