Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Ďalšia obeť: Pacient zomrel na MERS

Nemocničný personál a návštevníci s ochrannými rúškami na tvárach v nemocnici v Soule 3. júna 2015. Foto: TASR/AP Photo

V Thajsku bolo nákaze vystavených 175 ľudí.

Soul/Bangkok 20. júna (TASR) - Juhokórejské ministerstvo zdravotníctva dnes oznámilo, že zomrel 63-ročný pacient chorý na blízkovýchodný respiračný syndróm (MERS), pričom trpel aj na srdcovú chorobu a cukrovku. Ministerstvo pritom dnes už skôr vyhlásilo, že v krajine nezaznamenalo žiadne nové prípady MERS ani úmrtia naň, prvýkrát za posledných 16 dní, a že tempo šírenia nákazy sa zrejme ustálilo.

Muž, ktorý zomrel, je 25. obeťou nákazlivého ochorenia v Južnej Kórei. MERS sa tam objavil prvýkrát 20. mája, šíril sa najmä prostredníctvom nemocníc a nakazilo sa ním v krajine 166 ľudí, napísala tlačová agentúra Reuters.

Thajské ministerstvo zdravotníctva medzitým dnes oznámilo, že celkovo 175 ľudí bolo vystavených jedinému prípadu nákazy MERS v krajine a že zdravotný stav jediného pacienta sa zlepšuje.

Thajské ministerstvo dodalo, že sa skontaktovalo so všetkými 175 ľuďmi a poučilo ich, aby sa zdržiavali mimo verejných priestorov. Zdravotníkom nariadilo, aby sledovali stav týchto ľudí.

Minister zdravotníctva v Bangkoku uviedol novinárom, že je malá pravdepodobnosť, že v Thajsku vznikne taká epidémia MERS, akú zažíva Južná Kórea. Úrady totiž pacienta rýchlo izolovali.

Nákaza bola v Thajsku zistená u 75-ročného muža z Ománu, ktorý pricestoval do Bangkoku na liečbu srdcového ochorenia. Vo štvrtok 18. júna ho premiestnili z nemocnice Bumrungrad do zariadenia pre infekčné choroby.

V izolácii sa nachádzajú aj traja mužovi príbuzní, aj keď majú negatívne testy na vírus.

Lekári v nemocnici Bumrungrad v piatok informovali, že do karantény dali 58 členov personálu, ale panika tam nevládne. Žiaden pacient nemocnice nežiadal preloženie do iného zdravotníckeho zariadenia.

Ochorenie MERS prvýkrát identifikovali u ľudí v roku 2012 v Saudskej Arábii a väčšina prípadov sa vyskytla na Blízkom východe. Vedci si nie sú istí pôvodom vírusu, ale niektoré štúdie ho dávajú do súvislosti s ťavami.

Izolované prípady sa vyskytli v Ázii, potom sa rozvinula epidémia v Južnej Kórei.

MERS spôsobuje koronavírus z rovnakého kmeňa, ako je vírus SARS, ktorý v rokoch 2002-2003 vyvolal v Číne smrtiacu epidémiu.

MERS sa vyskytuje väčšinou v Saudskej Arábii, kde má od roku 2012 na svedomí viac ako 400 životov. Zatiaľ naň neexistuje žiadna liečba ani očkovacia látka. Úmrtnosť u tohto ochorenia je zhruba 38-percentná.