Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Južná Kórea a USA monitorujú Severnú Kóreu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Dôvodom sledovania je prípadne vystrelenie rakety.

Soul 10. apríla (TASR) - Južná Kórea a Spojené štáty dnes monitorujú Severnú Kóreu kvôli prípadnému skúšobnému vystreleniu rakety. Test sa môže uskutočniť práve v čase zvýšeného napätia. Informovali o tom médiá s odvolaním sa na vládnych predstaviteľov.

Severná Kórea minulý týždeň premiestnila na mobilnom odpaľovacom zariadení dve rakety stredného doletu Musudan na svoje východné pobrežie. Oznámil to v piatok 5. apríla Soul, ktorý sa opieral o tajné informácie.

Rakety sú podľa dostupných správ už naplnené palivom a pripravené na vystrelenie. Americkému senátnemu výboru to uviedol šéf velenia USA v Pacifiku admirál Samuel Locklear, ktorý vychádzal zo satelitných záberov.

Velenie spojených americko-juhokórejských síl zintenzívnilo monitorovanie a činnosť tajných služieb. Pre juhokórejskú tlačovú agentúru Jonhap to dnes povedal nemenovaný vojenský predstaviteľ.

Pchjongjang by podľa informácií tlačovej agentúry mohol vystreliť raketu v pondelok 15. apríla alebo v niektorý deň okolo tohto dátumu, a to na počesť narodenia zosnulého zakladateľa štátu Kim Ir-sena, ktorý bol starým otcom súčasného vodcu Kim Čong-una.

Rakety Musudan ešte údajne neboli testované, ale majú odhadovaný dostrel 4000 kilometrov. Môžu teda zasiahnuť celý Kórejský polostrov, Japonsko a americkú vojenskú základňu na tichomorskom ostrove Guam.

Na východe Severnej Kórey bolo spozorovaných päť mobilných odpaľovacích zariadení, čo zvyšuje možnosť, že môžu byť skúšobne vystrelené aj ďalšie menšie rakety.

"Sú jasné náznaky, že Severná Kórea by mohla vystreliť súčasne rakety Musudan, Scud a Nodong," uviedol pre Jonhap vládny zdroj pod podmienkou zachovania anonymity.

Rakety Scud majú dosah 300-500 kilometrov a rakety Nodong 1300-1500 kilometrov.

Juhokórejské námorné sily rozmiestnili v piatok dva torpédoborce Aegis s vysoko výkonným radarom, ktoré monitorujú východné a západné pobrežie polostrova.

Armáda uviedla do činnosti aj pozemný protiraketový radarový systém a lietadlo so systémom včasného varovania.

Japonsko rozmiestnilo protiraketové strely v hlavnom meste Tokio, ako informovali médiá v utorok.

Americké sily v Tichomorí sú pripravené a schopné zneškodniť raketu vystrelenú zo Severnej Kórey, vyhlásil admirál Locklear v utorok.

Obavy z odpálenia rakty KĽDR stúpajú, v Pchjongjangu zatiaľ sadia kvety

Severná Kórea ukončila prípravy na raketovú skúšku a môže ju uskutočniť kedykoľvek, uviedol dnes zdroj z juhokórejského ministerstva obrany.

Zdroj, ktorý si neželal byť menovaný, pre AP uviedol, že severokórejská armáda je schopná uskutočniť viacero testov vrátane skúšok rakiet typu Scud a rakiet stredného doletu typu Rodong, rovnako ako aj balistickej rakety typu Musudan, ktorú v uplynulých dňoch na východnom pobreží umiestnili údajne na odpaľovacie zariadenie.

"Existujú presvedčivé dôkazy, že Sever by mohol simultánne odpáliť rakety Musudan, Scud a Nodong," uviedol pre juhokórejskú agentúru Jonhap nemenovaný vojenský zdroj z Južnej Kórey.

Pchjongjang testoval rakety typu Scud pomerne často. Nie je však známe, koľko rakiet dlhého doletu typu Musudan a Nodong má k dispozícii. Predpokladá sa, že raketa Musudan má dolet okolo 3000-3500 kilometrov. KĽDR už oznámila, že chce zaútočiť na americké základne v Tichomorí, aj keď nie je jasné, či jej doteraz netestované rakety sú schopné zasiahnuť stanovený cieľ.

Admirál Samuel Locklear, veliteľ amerických síl v Tichomorí, uviedol, že velenie americkej armády sa domnieva, že Severná Kórea presunula na svoje východné pobrežie bližšie nešpecifikovaný počet rakiet typu Musudan.

Podľa nemenovaného predstaviteľa administratívy prezidenta USA Baracka Obamu, ktorý pre Reuters hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, USA pracujú zatiaľ s verziou, že KĽDR má na odpálenie pripravené dve rakety. Tento predpoklad korešponduje so správami z Južnej Kórey.

Severná Kórea sa Spojeným štátom a "ich bábkovému režimu v Kórejskej republike v posledných dňoch vyhráža útokom takmer denne, čo si pozorovatelia vysvetľujú aj ako snahu získať viac podpory pre nového, mladého lídra KĽDR Kim Čong-una.

Južná Kórea dnes informovala, že požiadala Čínu ako jediného významného spojenca KĽDR, aby využila svoj vplyv a pokúsila sa "pribrzdiť" Pchjongjang v jeho aktivitách a zvýšila svoj dohľad nad touto krajinou v súvislosti s hroziacimi skúškami raketových zbraní.

Juhokórejské vedenie je okrem toho vo veľmi tesnom diplomatickom kontakte s Ruskom, keďže bývalý Sovietsky zväz mal v KĽDR veľký vplyv.


Za počítačovým útokom na Južnú Kóreu je KĽDR

Severná Kórea stojí za kybernetickým útokom z 20. marca proti Južnej Kórei, ktorý ochromil počítačové siete televíznych a rozhlasových staníc, ako aj bánk. Informovala o tom dnes juhokórejská tlačová agentúra Jonhap, ktorá sa v správe odvolávala na vládneho predstaviteľa.

Vyšetrovanie záznamov prístupových údajov a škodlivých kódov ukázalo, že severokórejská tajná služba zorganizovala hackerské útoky, ktoré ochromili počítačové siete v troch juhokórejských domácich bankách (Nonghyup, Shinhan, Jeju) a v troch televíznych a rozhlasových staniciach (KBS, MBC, YTN).

Juhokórejská vláda plánuje oznámiť výsledky svojho oficiálneho vyšetrovania v priebehu dneška, ako uviedla čínska tlačová agentúra Sinchua.


Niektoré čínske cestovné kancelárie zrušili zájazdy do Severnej Kórey

Niektoré čínske cestovné kancelárie zrušili zájazdy do Severnej Kórey pre obavy o bezpečnosť kvôli pokračujúcemu vyhrážaniu sa vojnou zo strany Pchjongjangu. Informovala o tom dnes agentúra AP.

KĽDR varovala zahraničné spoločnosti a turistov, aby opustili Južnú Kóreu kvôli hroziacemu vojenskému konfliktu a oznámila zahraničným diplomatom vo svojom hlavnom meste Pchjongjang, že nemôže zaistiť ich bezpečnosť.

Zamestnankyňa v cestovnej kancelárii Explore North Korea v pohraničnom meste Tan-tung uviedla, že skupinová turistika do KĽDR je od stredy minulého týždňa pozastavená. Kancelária dostala od národného úradu pre cestovný ruch varovanie pred turizmom do KĽDR, dodala. Ďalšie čínske cestovné agentúry však oznámili, že naďalej plánujú organizovať turistom zájazdy do Severnej Kórey, píše AP.