Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 7. máj 2025Meniny má Monika
< sekcia Zahraničie

Han Tok-su: Vyhlásenie stanného práva bolo nesprávne

Na snímke Jun Sok-jol. Foto: TASR/AP

Úrady prezidenta Jun Sok-jola zatkli v stredu ráno a následne ho previezli do kancelárie CIO.

Soul 15. januára (TASR) - Odvolaný dočasný juhokórejský prezident Han Tok-su sa v stredu ospravedlnil za vyhlásenie stanného práva. V decembri ho zaviedol prezident Jun Sok-jol, ktorého za to parlament suspendoval. Han bol v čase vyhlásenia stanného práva premiérom a stanné právo označil za nesprávny krok. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Jonhap.

Han to povedal na zasadnutí parlamentného výboru, ktorý vyšetruje okolnosti vyhlásenia stanného práva prezidentom Junom, ktorého v stredu vyšetrovatelia zadržali.

"Stále sa cítim previnilo, že všetci zúčastnení vrátane mňa, nedokázali zabrániť, aby situácia dospela až do tohto bodu," povedal Han. "Keď sa pozrieme na jeho zásadné nedostatky, vrátane tých procedurálnych, myslím si, že (stanné právo) nebolo normálne," uviedol. Myslí si, že "stanné právo bolo nesprávne".

Han bol jedným z účastníkov zasadnutia vlády, ktoré Jun zvolal 3. decembra krátko pred vyhlásením stanného práva. Han tvrdí, že zasadnutie zvolal s vierou, že všetci členovia vlády budú proti plánu na vyhlásenie stanného práva, píše Jonhap.

Jun prekvapujúco vyhlásil stanné právo 3. decembra počas parlamentnej rozpravy o budúcoročnom rozpočte. Parlament však využil právo veta voči Junovi a po niekoľkých hodinách stanné právo zrušil.

Neúspešný pokus o vyhlásenie stanného práva uvrhlo Južnú Kóreu do najhoršej politickej krízy za posledné desaťročia. Situácia sa ešte viac zhoršila, keď parlament schválil aj odvolanie premiéra Han Tok-sua, ktorý podľa ústavy prevzal právomoci dočasného prezidenta. Iniciovala to opozícia, pretože odmietol dokončiť proces odvolávania (impecahment) prezidenta Jun Sok-jola. Novým dočasným prezidentom sa namiesto neho stal Čchoi Sang-mok.

Začalo sa vypočúvanie zatknutého prezidenta Juna


Juhokórejskí vyšetrovatelia z Úradu pre vyšetrovanie korupcie (CIO) začali v stredu vypočúvať suspendovaného prezidenta Jun Sok-Jola v súvislosti s decembrovým vyhlásením stanného práva v krajine. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Jonhap a AFP.

Úrady prezidenta zatkli v stredu ráno a následne ho previezli do kancelárie CIO. Jun súhlasil s vypočúvaním, aby sa tak podľa svojich slov vyhol "krviprelievaniu".

Prezidentovi a ďalším predstaviteľom hrozí v prípade dokázania viny doživotné väzenie či dokonca trest smrti pre obvinenia zo vzbury, zneužitia právomoci a iných trestných činov. Zároveň sa Jun stal prvým zatknutým prezidentom v histórii krajiny, píše AFP.

Suspendovaná hlava štátu sa niekoľko týždňov vyhýbala zatknutiu vo svojom obytnom komplexe, ktorý chránili členovia prezidentskej bezpečnostnej služby. Opozícia označila rezidenciu za "pevnosť" potom, čo ochranka v areáli umiestnila ostnatý drôt a barikády. Vyšetrovatelia sa po prvý raz pokúsili zatknúť Juna 3. januára, keď im v tom zabránili stovky príslušníkov prezidentskej ochranky a vojaci.

Prezident pred zatknutím zverejnil vopred nahrané video, v ktorom oznámil, že podstúpi vypočúvanie, aby zabránil "akémukoľvek nešťastnému krviprelievaniu", i keď vyšetrovanie považuje za nezákonné, píše AFP.

Juhokórejská opozičná Demokratická strana (DP) v stredu vyhlásila, že zatknutie prezidenta umožní prinavrátenie poriadku do krajiny po týždňoch politických nepokojov. "Zatknutie Jun Sok-Jola je prvým krokom k obnoveniu ústavného poriadku, demokracie a právneho štátu. Ide o naozaj šťastné potvrdenie toho, že verejná moc a spravodlivosť v Južnej Kórei stále existujú," povedal na zasadnutí strany DP jej predseda.

Prezident Jun 3. decembra 2024 vyhlásil stanné právo, čím vyvolal v krajine politickú krízu, hoci jeho rozhodnutie na základe ústavy po len niekoľkých hodinách zrušil parlament. Ten následne inicioval proces odvolania hlavy štátu (impeachment).




Jun sa dostaví do kancelárie vyšetrovateľa, uvádza právnik



Suspendovaný juhokórejský prezident Jun Sok-Jol v stredu súhlasil, že sa dostaví do kancelárie vyšetrovateľa, uviedol jeho právnik. Vyšetrovatelia sa pokúšali zatknúť prezidenta po tom, čo súd na Juna vydal zatykač v súvislosti s decembrovým vyhlásením stanného práva, píše TASR podľa agentúr Jonhap a AFP.

Po tom čo vyšetrovatelia prenikli cez barikády a pomocou rebríkov vstúpili do areálu prezidentskej rezidencie viedol Úrad pre vyšetrovanie korupcie vysokopostavených predstaviteľov (CIO) rokovania s Junovou stranou. "Prezident Jun rozhodol, že sa dnes osobne dostaví na Úrad pre vyšetrovanie korupcie," oznámil jeho právnik na sociálnej sieti Facebook a dodal, že obvinený líder vystúpi v stredu aj s prejavom.

Podľa vyhlásenia uplatnili vyšetrovatelia zatýkací rozkaz o 10.33 h miestneho času. Prezidenta následne údajne odviedli z domu, píše Jonhap.

Pred Junovým sídlom sa v stredu zhromaždilo približne 6500 prezidentových podporovateľov spolu s viacerými poslancami jeho vládnucej strany a prezidentskou ochrankou. Z davu sa ozývali protestné výkriky proti zadržaniu prezidenta, no i slová podpory pre tím CIO a polície. Podľa agentúry Jonhap nedošlo bezprostredne po zadržaní k žiadnym väčším stretom a ani k zadržaniu osôb.

Vyšetrovatelia sa po prvý raz pokúsili zatknúť Juna 3. januára, keď im v tom zabránili stovky príslušníkov prezidentskej ochranky a vojaci.

Prezident Jun 3. decembra 2024 vyhlásil stanné právo, čím vyvolal v krajine politickú krízu, hoci jeho rozhodnutie na základe ústavy po len niekoľkých hodinách zrušil parlament. Ten následne inicioval proces odvolania hlavy štátu (impeachment).

Juna a ďalších predstaviteľov vyšetrujú pre obvinenia zo vzbury, zneužitia právomoci a iných trestných činov. Za to im hrozí doživotné väzenie alebo dokonca trest smrti. Jun sa opakovane odmietol dostaviť na výsluch.


Policajti stoja pred bránou prezidentskej rezidencie odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola v Soule v Južnej Kórei v stredu 15. januára 2025.
Foto: TASR/AP

Vyšetrovatelia sa na rebríkoch dostali do areálu Junovej rezidencie



Juhokórejskí vyšetrovatelia v stredu vnikli do areálu rezidencie suspendovaného prezidenta Jun Sok-Jola za pomoci rebríkov. Vyšetrovatelia sa pokúšajú zatknúť prezidenta po tom, čo súd na Juna vydal zatykač v súvislosti s decembrovým vyhlásením stanného práva, píše TASR podľa agentúry Jonhap.

O 7.30 h miestneho času vstúpili desiatky policajtov do areálu rezidencie, aby uplatnili zatýkací príkaz na Juna a tiež vykonali prehliadku jeho domu v centre Soulu. Vyšetrovateľom spočiatku vo vstupe bránila prezidentská ochranka, ktorá pri vchode vytvorila barikádu z vozidiel, a tiež viacerí poslanci jeho vládnucej strany či právnici.

"Toto nie je primerané presadzovanie práva," povedal jeden z právnikov prezidenta a označil kroky vyšetrovateľov za "protizákonné". Polícia medzi tým varovala, že pokusy o marenie výkonu práce jej príslušníkov môžu viesť k zadržaniu.

Pred budovou sa zhromaždilo okrem ochranky aj približne 6500 Junových stúpencov.

Vyšetrovatelia sa po prvý raz pokúsili zatknúť Juna 3. januára, keď im v tom zabránili stovky príslušníkov prezidentskej ochranky a vojaci.

Podľa správ tamojších médií tím Úradu pre vyšetrovanie korupcie vysokopostavených predstaviteľov (CIO) a polície odvtedy zabezpečil nový zatykač. Na stredajší pokus o zadržanie nasadili približne 3000 príslušníkov. Došlo aj k fyzickým stretom medzi vyšetrovateľmi a stúpencami prezidenta. Záchranári v dôsledku toho ošetrili jednu zranenú osobu, píše Jonhap.

Raši: Našim cieľom je, aby sa medzivládne konzultácie s ČR vrátili

Šéf parlamentu zároveň podotkol, že predstavitelia Česka a Slovenska chcú, aby sa vojna skončila trvalo udržateľným mierom.

- Estónsko nedovolí slovenskému vládnemu špeciálu s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) prelet cez svoje územie. Premiér to označil za úmyselný pokus zmariť jeho návštevu Moskvy. Informoval o tom na sociálnej sieti.

- Platforma pre demokraciu apeluje na poslancov Národnej rady SR, aby novelu zákona o neziskových organizáciách napadli na Ústavnom súde (ÚS) SR. TASR o tom informovali predstavitelia platformy.

- Kardináli katolíckej cirkvi z celého sveta sa v stredu popoludní zhromaždili v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, kde sa oficiálne začalo konkláve. Zvolia na ňom nástupcu zosnulého pápeža Františka, informuje TASR.

- Cieľom Slovenska je, aby sa obnovili medzivládne konzultácie s Českou republikou, ktoré sú prejavom nadštandardných vzťahov krajín. Počas návštevy Prahy to uviedol predseda Národnej rady SR Richard Raši s tým, že spolupráca krajín naplno funguje.

- Novou generálnou riaditeľkou Slovenského národného múzea (SNM) sa stala Andrea Predajňová. Do funkcie ju v stredu vymenovala ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) na základe výsledkov výberového konania.

- Prezident Peter Pellegrini vymenoval v stredu päť nových sudcov všeobecných súdov. Vo svojom príhovore v Prezidentskom paláci podčiarkol, že funkcia sudcu nie je iba prácou, ale celoživotným poslaním spojeným s veľkou cťou i zodpovednosťou.

- Útoky na sudcov sú aj útokmi na spravodlivosť a nezávislosť justície. Povedal to prezident SR Peter Pellegrini v súvislosti so stredajším ozbrojeným prepadnutím martinskej sudkyne vo svojom príhovore k vymenovaniu nových sudcov všeobecných súdov.

- Snahy premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR majú v roku 2025 zarábať takmer 6900 eur. Poslanci, ktorí žijú mimo Bratislavského kraja, majú dostávať celkovo vyše 7300 eur.

- Estónsko, Lotyšsko a Litva údajne svetovým lídrom zakázali prelet cez svoj vzdušný priestor pri ich ceste do Moskvy na oslavy Dňa víťazstva 9. mája.

- Opozícia vyzýva predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), aby v záujme Slovenska zrušil svoju plánovanú cestu na oslavy 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve.

- Plánovaná návšteva Moskvy slovenským premiérom Robertom Ficom je jeho suverénnym rozhodnutím. Je to vizitka jeho osoby. Uviedla to predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová po stretnutí s predsedom Národnej rady SR Richardom Rašim v Prahe.

- Informačný systém Agis na Pôdohospodárskej platobnej agentúre funguje, jeho dodávateľ si však neplní zmluvné povinnosti. PPA však plní akreditačné kritériá. Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč.

- Úrad na ochranu ústavy v nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko klasifikoval tamojšiu organizáciu strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) ako preukázateľne pravicovo-extrémistickú.

- Dlh v zdravotníctve vlani predstavoval 810,03 milióna eur, medziročne poklesol o sedem miliónov eur. Podobne ako v predchádzajúcom období aj v minulom roku vývoj dlhu ovplyvnilo oddlžovanie.

- Dočasné obnovenie kontrol na hraniciach s Maďarskom a Rakúskou republikou v dôsledku ochorenia slintačky a krívačky sa predlžuje do 7. júla. Rozhodla o tom vláda na stredajšom zasadnutí.

- Verejná správa SR hospodárila v minulom roku so schodkom na úrovni 6,9 miliardy eur, čo predstavovalo 5,27 % hrubého domáceho produktu (HDP). Išlo o lepší výsledok oproti schválenému rozpočtu, ktorý predpokladal deficit na úrovni 5,97 % HDP.

- Pri požiari hospodárskej budovy v obci Hostie v okrese Zlaté Moravce zahynulo 17 žriebät.

- Kardináli z celého sveta sa v stredu dopoludnia zišli v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne na poslednej omši pred konkláve, ktoré sa začne popoludní a zvolí nástupcu po zosnulom pápežovi Františkovi.