Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Zahraničie

Kanadský lekár R. Hodkinson šíril nepravdy o pandémii

Príspevky o vyjadreniach kanadského patológa Rogera Hodkinsona, ktorý nazval súčasnú pandémiu koronavírusu podvodom, zdieľalo koncom novembra tisíce používateľov Facebooku. Hodkinson tvrdil, že rúška či odstupy sú zbytočné. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP. Foto: TASR/AFP

Zavádzajúce je aj Hodkinsonovo tvrdenie, že nosenie rúšok a držiavanie odstupov je zbytočné.

Bratislava 7. decembra (TASR) - Príspevky o vyjadreniach kanadského patológa Rogera Hodkinsona, ktorý nazval súčasnú pandémiu koronavírusu podvodom, zdieľalo koncom novembra tisíce používateľov Facebooku. Hodkinson tvrdil, že rúška či odstupy sú zbytočné. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Zavádzajúce Hodkinsonovo tvrdenie, že súčasná kríza spôsobená koronavírusom je najväčší podvod spáchaný na nič netušiacej verejnosti, ktoré prezentoval pred mestskou radou v Edmontone, hlavnom meste kanadskej provincie Alberta, na Slovensku uverejnil portál zemavek.sk alebo facebooková stránka Chemtrails Slovensko. Hodkinson v príhovore spochybnil aj nosenie rúšok a odstupy a uviedol, že výsledky testovania iba vyvolávajú verejnú hystériu.

Ministerstvo zdravotníctva kanadskej provincie Alberta pre agentúru AFP uviedlo, že rešpektuje Hodkinsona ako lekára, avšak nesúhlasí s jeho hodnotením ochorenia COVID-19 - a jeho rady, ako by mala vláda postupovať ohľadne pandémie, neberie na vedomie. Hovorca ministerstva Steve Buick ďalej povedal, že vláda a ministerstvo sa naďalej spoliehajú na poradenstvo doktorky Deeny Hinshawovej, hlavnej provinciálnej lekárky pre verejné zdravie.

Provinciálny úrad zdravotnej starostlivosti Alberta Health Services (AHS) zasa uverejnil tweet, v ktorom vyzval ľudí, aby sa riadili pokynmi platnými pre provinciu.



Hodkinsonove názory nezdieľa ani Albertská sekcia laboratórnych lekárov a podporuje nosenie rúšok, umývanie rúk, odstupy a všetky ostatné opatrenia na zabránenie šíreniu ochorenia COVID-19.

Prezident sekcie Davinder Sidhu nesúhlasí s Hodkinsonovým tvrdením, že ide iba o chrípku. Pre AFP povedal: "Toto je viac než len obyčajná chrípka, je to nový vírus, s ktorým sa náš imunitný systém ešte nestretol."

Dáta Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) uvádzajú, že na chrípku ročne zomrie 290.000-650.000 ľudí. V Kanade približne 3500 ľudí. Ochorenie COVID-19 však už na celom svete zabilo viac ako 1,4 milióna ľudí, pričom Kanada zaznamenala 12.000 obetí.

Podľa Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky (MZ SR) sú počty obetí chrípky na Slovensku len v ráde jednotiek či desiatok a v porovnaní s ochorením na COVID-19 to teda neobstojí. Ministerstvo odkazuje na dáta Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ), podľa ktorých napríklad v sezóne 2018/2019 bolo zaznamenaných 40 obetí, u ktorých sa preukázal vírus chrípky. V sezóne 2019/2020 boli podľa ÚVZ SR evidované len tri obete. K 3. decembru 2020 však na COVID-19 zomrelo na Slovensku od začiatku pandémie 930 ľudí.

Zavádzajúce je aj Hodkinsonovo tvrdenie, že nosenie rúšok a držiavanie odstupov je zbytočné. Podľa analýzy zverejnenej 27. júna 2020 vo vedeckom časopise The Lancet, v ktorej zhrnuli výsledky 172 štúdií zo 16 krajín o efektívnosti dodržiavania ochranných pravidiel, vyplýva, že opatrenia týkajúce sa odstupu vo vzdialenosti najmenej jedného metra sú spojené so značným znížením nákazy a vzdialenosť do dvoch metrov môže byť ešte efektívnejšia. Rovnako aj nosenie tvárových rúšok vedie k významnému zníženiu rizika nákazy.

S Hodkinsonovými tvrdeniami o zbytočnosti testovania, ktoré je podľa neho nepresné, nesúhlasí napríklad Barry Pakes, odborný asistent na vysokej škole University of Toronto's Dalla Lana School of Public Health. Ten pre AFP uviedol, že pozitívny test, pokiaľ nejde o zriedkavý falošne pozitívny test, indikuje prítomnosť ochorenia aj prenosu infekcie. Podľa neho by mali byť testovaní všetci tí, ktorí sú symptomatickí, ako aj všetci, ktorí boli v kontakte s chorými, a tiež rizikové osoby.

Tím AFP Fakty v už minulosti vyvrátil viaceré nepravdivé tvrdenia o testoch na ochorenie COVID-19. Napríklad v príspevkoch "Toto video nedokazuje, že by antigénový test na COVID-19 odhalil vírus v jablkovej šťave", "Testovaním na COVID-19 nie sú zavádzané mikročipy a nanoboty", alebo v článku "Test na COVID-19 pomocou výteru nie je nebezpečný a neporušuje mozgovú membránu".

VIDEO: Premiér: História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať

Nemožno podľa neho dovoliť, aby sa zabudlo na mladých vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy. Považuje to za neprístojné a neúctivé voči obetiam druhej svetovej vojny.

,aktualizované 

- Slovensko by malo pre šírenie slintačky a krívačky uzavrieť niektoré hraničné priechody najmä s Maďarskom. Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

- Európska komisia (EK) nesúhlasí s konceptom recipročných ciel, ktorých zavedenie v stredu večer oznámil americký prezident Donald Trump a ktoré môžu štáty EÚ stáť 380 miliárd eur ročne.

- Rozhodnutie izraelskej vlády odvolať šéfa kontrarozviedky Šin Bet Ronena Bara bolo poznačené osobným konfliktom záujmov zo strany premiéra Benjamina Netanjahua v súvislosti s tzv. Katarskou kauzou.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda sa potvrdilo nové ohnisko slintačky a krívačky. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na sociálnej sieti.

- Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že bude pokračovať vo svojej colnej politike zameranej na prilákanie veľkých investícií do USA.

- História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať. Kto úmyselne zabúda, kto ignoruje to, čo sa udialo počas nej, to je to isté, ako keby opätovne stláčal spúšť, strieľal z dela, hádzal bomby. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Na budúci týždeň, v utorok a stredu (8. - 9. 4.), sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov - UNCPGA.

- Zdravotný stav pápeža Františka preukázal ďalšie mierne zlepšenie týkajúce sa dýchania, motorických schopností a hlasu, ktorý bol poškodený obojstranným zápalom pľúc.

- Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu. V piatok to uviedol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín, kde si položením venca uctil 80. výročie oslobodenia Bratislavy.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda je podozrenie na výskyt slintačky a krívačky (SLAK). Výsledky testov budú známe v piatok večer. Ide o chov približne 870 kusov býkov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou o zmenách v Ústave SR. V zlúčenej rozprave rokujú o dvoch novelách Ústavy SR. Jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH.

- Japonská ratingová agentúra Japan Credit Rating Agency (JCRA) v aktuálnom hodnotení potvrdila Slovenskej republike rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

- Návrh na zmenu Ústavy SR je len dymovou clonou. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci v diskusii o novelách Ústavy SR, jednej z dielne vlády a druhej z KDH, v pléne Národnej rady (NR) SR.

- V Bratislave na Račianskej ulici pri stanici Vinohrady smerom do centra je osobné auto po požiari. Premávku polícia odkláňa cez protismer. Vodiči sa v úseku zdržia v oboch smeroch.

- Prezident SR Peter Pellegrini verí, že si slovenskí pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje – na lepší život a väčší pokoj. Pellegrini to povedal v piatok po svätej omši v Bazilike svätého Petra.

- V niektorých okresoch stále pretrváva zákaz vstupu do lesov. Cieľom zákazu, ktorý vydalo ministerstvo pôdohospodárstva, je zamedzenie šírenia vírusového ochorenia slintačky a krívačky. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

- Americký prezident Donald Trump je naďalej odhodlaný dodržiavať článok 5 Severoatlantickej zmluvy o vzájomnej obrane a zúčastní sa na júnovom summite NATO v Haagu, oznámil poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

- Belgický futbalista Kevin de Bruyne potvrdil, že prebiehajúca sezóna bude jeho posledná v drese Manchestru City. Tridsaťtriročný stredopoliar pôsobil u účastníka anglickej Premier League od augusta 2015.

- Okresný súd Žilina v piatok rozhodol v prípade vlaňajšej vraždy novorodenca v Rajci. Súd uznal 26-ročnú Luciu L. za vinnú a za obzvlášť závažný zločin vraždy jej uložil trest odňatia slobody v trvaní 17 rokov.

- Hľadaný občan Srbskej republiky bol vydaný na Slovensko v súvislosti s neoprávneným čerpaním pandemickej pomoci. TASR o tom informovala Alexandra Szakálová z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR.