Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Zahraničie

Kandidáti na českého prezidenta nezažiarili v diskusii o bezpečnosti

Český expremiér Jan Fischer Foto: TASR/AP

Uchádzačmi v januárových prezidentských volieb sú Jiří Dienstbier, Vladimír Dlouhý, Jan Fischer, Přemysl Sobotka a Miloš Zeman.

Praha 3. decembra (TASR) - Päticu uchádzačov o Pražský hrad v januárových prezidentských voľbách, ktorá sa dnes stretla v bývalom sídle komerčnej televízie Nova, dnes v sídle vzdelávacieho Inštitútu CEVRO, zaskočila otázka jednej z prítomných dievčin: Položili by ste život za svoju vlasť? Informáciu o priebehu diskusie priniesol internetový server iDNES.cz.

Jiří Dienstbier, Vladimír Dlouhý, Jan Fischer, Přemysl Sobotka, Miloš Zeman, ktorí sa stretli na diskusiu o bezpečnostných otázkach, reagovali na síce jednoduchú, ale ťažkú otázku, vyhýbavo. "Úloha prezidenta je skôr riadiaca ako skákať po barikádach," povedal v reakcii podpredseda českého Senátu Přemysl Sobotka, ktorý je prezidentským kandidátom vládnej Občianskej demokratickej strany. Jeho rival z radov opozičných sociálnych demokratov, senátor Jiří Dienstbier zasa vyhlásil. "Každý z nás asi ťažko môže niečo povedať dopredu. Prezident by odvahu mal mať." Bývalý minister priemyslu Vladimír Dlouhý zdôraznil, že priestor na odpoveď na takúto otázku mesiac pred voľbou hlavy štátu je pre kandidáta daný. "Čo môže odpovedať. Áno, ale kedy, ako a za akej situácie".

Jeden z favoritov prezidentských volieb expremiér Jan Fischer odpovedal tak trocha filozofickou protiotázkou: "Ako sa mal zachovať Hácha, Beneš, Svoboda? Čo o sebe vieme, tak tú debatu veďme," dodal. Jeho podľa prieskumov najvážnejší súper, ďalší bývalý predseda vlády ČR Miloš Zeman zasa pripomenul, že každý, kto sa stane prezidentom, sa môže stať terčom atentátu. "Prezident sa má chovať tak, aby nestratil sebaúctu. Aby si nemusel napľuť do zrkadla, keď sa bude ráno holiť," poznamenal.

Odpovede na otázky, ktoré si organizátori pripravili pre prezidentských kandidátov, však ukázali, že vzhľadom na fakt, že hlava štátu je v ČR aj vrchným veliteľom ozbrojených síl, majú všetci rezervy.

Vladimír Dlouhý
Foto: vlada.cz
Napríklad nikto z nich nezodpovedal správne otázku, koľkých generálov vymenúva v krajine prezident. Správna odpoveď bola podľa organizátorov 26, ale viacerí ju výrazne minuli. Tak napríklad Jan Fischer tipoval 60, Vladimír Dlouhý 90 a Miloš Zeman 120. Sobotka sa správnej odpovedi solídne priblížil odpoveďou 30 a Dienstbier uviedol, že desiatky a dodal, že keď to nevie, tak to radšej prizná.

Neprekonateľnou prekážkou bola aj otázka, koľko vojakov má Armáda ČR. Fischer a Sobotka sa odpoveďami 30.000 priblížili k realite (21.224) najviac, ostatní boli od nej vzdialení podstatne viac.

Ušitie uniformy v prípade zvolenia do funkcie prezidenta jasne odmietli tak Jiří Dienstbier, ako aj Miloš Zeman, ktorý vyhlásil: Nenechal by som zo seba robiť šaška.

Miloš Zeman
Foto: TASR/Daniel Forgács
Na margo budúcnosti českého letectva Dienstbier a Dlouhý uviedli, že by uprednostnili spoločné európske vzdušné sily, kým ostávajúca trojica sa vyslovila pre vlastné stíhačky, Zeman však pripustil európske letectvo ako perspektívny variant.

Oficiálny odmietavý postoj ČR v OSN pri hlasovaní proti novému štatútu Palestíny v svetovej organizácii podporili všetci kandidáti s výnimkou Jiřího Dienstbiera.

Miloš Zeman označil náboženských fundamentalistov, ktorí dávajú o sebe vedieť teroristickými útokmi, za tých, ktorí by mali byť terčom našej bezpečnostnej politiky, základnými nepriateľmi.

Jiří Dienstbier však oponoval, že hlavnou úlohou armády by mala byť stále obrana vlastného štátu.

Naopak, Přemysl Sobotka tiež konštatoval, že politici, ktorí sú ochotní rokovať s Hamasom, sa dopúšťajú hriechu voči demokratickému svetu.