Kasper je predstaviteľom liberálneho krídla v katolíckej cirkvi. Pápež František túto tému predložil na diskusiu po rokoch žiadostí, aby ženy zohrávali významnejšiu rolu v cirkevnej hierarchii.
Autor TASR
Rím 13. mája (TASR) - Nemecký kardinál Walter Kasper sa domnieva, že signál pápeža Františka o jeho otvorenosti k možnosti vysviacky žien za diakonky môže vyvolať búrlivú debatu a hlboký rozkol v katolíckej cirkvi.
Kasperov komentár v rozhovore pre taliansky denník La Repubblica sa objavil len deň po tom, ako František vyjadril pripravenosť vytvoriť komisiu, ktorá by preskúmala možnosť pôsobenia žien v úlohe diakoniek.
Kasper, ktorý je jedným z najvplyvnejších predstaviteľov liberálneho krídla v katolíckej cirkvi, spresnil, že František túto tému predložil na diskusiu po rokoch žiadostí, aby ženy zohrávali významnejšiu rolu v cirkevnej hierarchii.
"Ja osobne nemám jednoznačný postoj, ale vždy som otvorený a pripravený na inovácie," uviedol Kasper s tým, že je nemožné predvídať, ako sa táto záležitosť skončí.
"Ak sa pozrieme do minulosti, vedie nás to k tomu, aby sme povedali nie (diakonkám). Ale nič nie je nemožné," dodal.
Kasper upozornil, že odporcovia vysviacania žien za diakonky budú určite argumentovať tým, že táto nová situácia by otvorila dvere k ich vysviacke do kňazského stavu. Kardinál dodal, že pápež považuje diskusiu na túto tému uzavretú. Dodal, že rovnaké stanovisko svojho času zaujal aj pápež Ján Pavol II.
"Diakonát je prvý z troch stupňov sviatosti posvätného stavu; je zrejmé, že jeho priznanie ženám môže byť vnímané ako veľké riziko tými, ktorí ženy za kňazov nechcú," priznal kardinál.
V rozhovore pre iný taliansky denník, Corriere della Sera, Kasper pripomenul, že o úlohe žien v cirkvi sa viedla diskusia aj na pôde Kongregácie pre náuku viery, keď jej predsedal emeritný pápež Benedikt XVI. Konsenzus sa nepodarilo nájsť, podotkol Kasper.
Podľa kardinála môže Františkom iniciovaná komisia pokračovať v už začatej diskusii, ale "nebude to ľahké". Teológovia sa musia dohodnúť, či v ranom období kresťanstva boli diakonky, a ak áno, akú úlohu zohrávali.
Úlohu diakonov, duchovných s nižším stupňom vysviacky, môžu - rovnako ako v prípade kňazov - zastávať v katolíckej cirkvi len muži. Diakonskú službu však smú, na rozdiel od kňazov, vykonávať aj ženatí muži.
Diakoni môžu udeľovať požehnanie, hlásať evanjelium, kázať a predsedať pri pohrebných obradoch a krstoch, ale nemôžu celebrovať omšu, spovedať, ani dávať rozhrešenie.