Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 16. november 2024Meniny má Agnesa
< sekcia Zahraničie

Turecký súd nariadil vziať do väzby dvoch podozrivých z vraždy Karlova

Neznámy strelec gestikuluje vedľa tela postreleného ruského veľvyslanca v Turecku Andreja Karlova v galérii 19. decembra 2016 v Ankare. Ruský veľvyslanec v Turecku Andrej Karlov, ktorého dnes postrelil neznámy útočník na výstave fotografií v Centre moderného umenia v Ankare, zraneniam podľahol. Foto: TASR/AP

Útok na Karlova sa odohral 19. decembra v Ankare počas vernisáže výstavy fotografií.

Ankara 19. januára (TASR) - V súvislosti s vraždou ruského veľvyslanca v Turecku Andreja Karlova dnes súd v Ankare nariadil vziať do väzby dve podozrivé osoby.

Turecká polícia v stredu vypočúvala piatich podozrivých z účasti na Karlovovej vražde. Medzi nimi bol aj policajný dôstojník Sercan Bašar (pozn. TASR: vysl. Serdžan) a podnikateľ Enes Asim Silin. Na základe dnešného rozhodnutia súdu v Ankare obaja títo muži zostávajú vo väzbe pre podozrenie z členstva v tzv. Fethullahovej teroristickej organizácie (FETÖ).

Bašar podľa súdu pôsobil na policajnej škole v meste Izmir, pričom mal na starosti kadetov zaujímajúcich sa o FETÖ. Túto školu navštevoval aj Karlovov vrah Mevlüt Mert Altintaš. Podľa tureckých médií sa Altintaš počas svojho pobytu v Ankare prihlásil na trvalý pobyt v dome, ktorý patril Bašarovi.

V prípade troch zvyšných zadržaných súd súhlasil s ich prepustením na slobodu, pričom však dvaja z nich zostávajú pod dozorom justičných orgánov.

Útok na Karlova sa odohral 19. decembra v Ankare počas vernisáže výstavy fotografií. Páchateľ po svojom čine vykrikoval islamistické heslá, odsudzoval Rusko za účasť na vojenských operáciách v Sýrii susediacej s jeho rodným Tureckom a hovoril o pomste za krviprelievanie v sýrskom meste Aleppo. Policajti ho následne usmrtili, predtým však stihol postreliť ešte tri osoby.

K zodpovednosti za Karlovovu vraždu sa prihlásila ozbrojená koalícia Džajš al-Fatah, ktorej členom je aj džihádistický Džabhat Fath aš-Šám (Front dobytia Sýrie), známy donedávna ako Front an-Nusra.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan krátko po čine vyhlásil, že vyšetrovatelia odhalili evidentnú spojitosť medzi Karlovovým vrahom a hnutím exilového islamského duchovného Fethullaha Gülena, žijúceho od roku 1999 v Spojených štátoch.

Fethullah Gülen vraždu ruského veľvyslanca v Turecku odsúdil a odmietol obvinenia, že za útokom stálo jeho hnutie.