Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Zahraničie

Kazašský parlament sa už nebude musieť radiť s Nazarbajevom

Na archívnej snímke bývalý kazašský prezident Nursultan Nazarbajev. Foto: TASR/AP

Zákon bude platný, keď ho podpíše prezident Kasym-Žomart Tokajev.

Alma-Ata 2. februára (TASR) - Dolná komora kazašského parlamentu v stredu prijala legislatívne úpravy, ktoré eliminujú nutnosť koordinovať hlavné smery domácej a zahraničnej politiky s bývalým prezidentom Nursultanom Nazarbajevom.

Poslanecká schôdza bolo vysielaná online na internetovom kanáli YouTube, informoval web Novaja gazeta.

Túto zmenu navrhla horná komora parlamentu - Senát - 27. januára. Zákon bude platný, keď ho podpíše prezident Kasym-Žomart Tokajev.

Štatút "vodcu národa" - v kazaštine "elbasy" -, ktorým sa Nazarbajev stal, je zakotvený v zákone prijatom v roku 2000 a potreba koordinácie politiky štátu s ním je zakotvená v novelách zákona z roku 2010.

Prijatý ústavný zákon zároveň počíta so zmenami v článku zákona O prvom prezidentovi, podľa ktorého Nazarbajev nebude šéfovať Zhromaždeniu ľudu Kazachstanu (ANK) a Bezpečnostnej rade.

Právomoci predsedu ANK odovzdal Nazarbajev Tokajevovi ešte v roku 2021. Počas nedávnych protestov prišiel Nazarbajev aj o post šéfa Bezpečnostnej rady.
Na archívnej snímke kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev.
Foto: TASR/AP

Prvému prezidentovi podľa dodatkov, ktoré boli zverejnené 20. januára, zostane právo byť členom Ústavnej rady a vystupovať vo vláde a v parlamente.

Nazarbajev, keď sa 18. januára prvýkrát od vypuknutia protestov objavil na verejnosti, hovoril o sebe ako o obyčajnom "dôchodcovi". Povedal, že protesty a nepokoje v krajine boli "útokom na Kazachstan" s cieľom zničiť "základy štátu".

Práve odchod Nazarbajeva a jemu verných ľudí z politickej scény bol jednou z požiadaviek protestov, ktoré začiatkom roka prerástli do rozsiahlych nepokojov a v niekoľkých mestách aj do útokov na vládne budovy.

Režim masové demonštrácie potlačil, keď Tokajev povolil strieľať do demonštrantov ostrými nábojmi. Podľa kazašskej generálnej prokuratúry počas nepokojov prišlo o život 225 ľudí a zhruba 4500 utrpelo zranenia.