Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. november 2024Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Zahraničie

Kazašský prezident po nepokojoch odvolal starostu najväčšieho mesta

Na archívnej snímke kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev Foto: TASR/AP

Vo funkcii starostu ho má teraz podľa webstránky nahradiť Jerbolat Dosajev, doterajší guvernér Národnej banky Kazachstanu.

Alma-Ata 31. januára (TASR) - Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev odvolal z funkcie starostu najväčšieho kazašského mesta Alma-Ata. Došlo k tomu po tom, ako sa táto finančná metropola krajiny stala začiatkom januára dejiskom krvavých nepokojov. S odvolaním sa na pondelňajšie oznámenie na webstránke kazašského prezidenta o tom informovala agentúra AFP.

Niekdajší kazašský premiér Bakytžan Sagintajev bol starostom Alma-Aty od roku 2019. Na webstránke prezidenta sa píše, že Tokajev ho odvolal z funkcie starostu "v súvislosti s jeho preložením" na iné pracovné miesto. O akú pracovnú pozíciu ide, v oznámení uvedené nie je.

Vo funkcii starostu ho má teraz podľa webstránky nahradiť Jerbolat Dosajev, doterajší guvernér Národnej banky Kazachstanu. Od roku 1993 je oficiálny názov najväčšieho kazašského mesta Almaty, hoci v zahraničných médiách sa často používa staršie, vo svete známejšie označenie Alma-ata.

Na snímke polícia odvádza skupinu zatknutých demonštrantov v kazašskom meste Alma-Ata 6. januára 2022.
Foto: TASR/AP


AFP pripomína, že na Sagintajevovo odvolanie vyzývala aj internetová petícia, ktorú do pondelka podpísalo 26.000 ľudí.

Protesty v Kazachstane sa začali 2. januára ako reakcia na prudké zvýšenie cien plynu. Pôvodne pokojné demonštrácie prerástli do rabovania, podpaľačstva, obsadzovania administratívnych budov, ozbrojených incidentov či krádeží.

Kazašské vedenie nariadilo tzv. protiteroristickú operáciu na potlačenie nepokojov a Organizáciu dohody o kolektívnej bezpečnosti (ODKB) pod vedením Ruska požiadalo o vojenskú pomoc. Poslední z približne 2500 príslušníkov tzv. mierových síl pod vedením Ruska odišli z Kazachstanu 19. januára. Pri nepokojoch bolo zabitých vyše 200 ľudí a tisícky ďalších utrpeli zranenia; úrady zadržali stovky ľudí podozrivých z účasti na výtržnostiach.

Miestne úrady tvrdia, že nepokoje vyvolali banditi a osoby napojené na medzinárodné teroristické organizácie. Niektorí pozorovatelia udalosti v Kazachstane interpretovali ako súčasť boja o moc medzi bývalým a súčasným prezidentom Nursultanom Nazarbajevom a Kasym-Žomartom Tokajevom, čo však obaja politici popierajú.