Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

Kenský prezident oznámil víťazstvo nad útočníkmi v nákupnom centre

Uhuru Kenyatta Foto: TASR/AP Photo

Somálske islamistické milícia aš-Šabáb sa Keni vyhrážajú novými útokmi.

Nairobi 25. septembra (TASR) - Kenské bezpečnostné sily v utorok po štvordňovom obliehaní porazili útočníkov v nákupnom centre Westgate v metropole Nairobi. Pri útoku zahynulo najmenej 61 civilistov, šesť policajtov a päť militantov napojených na al-Káidu. Ďalších 175 ľudí utrpelo zranenia a vyše 60 z nich museli hospitalizovať, oznámila dnes agentúra AP.

Bilancia obetí však ešte nemusí byť konečná, keďže v zničených častiach budovy pravdepodobne stále zostávajú telá bližšie nešpecifikovaného počtu osôb. Podľa nemenovaných kenských a západných predstaviteľov by bilancia útoku mohla napokon vzrásť ešte o 60 až 100 mŕtvych.

Keňa si obete útoku oddnes pripomína troma dňami národného smútku. Medzi zabitými je aj minimálne 18 cudzincov vrátane šiestich Britov, ďalej občanov Francúzska, Kanady, Holandska, Austrálie, Peru, Indie, Ghany, Juhoafrickej republiky a Číny. V zozname zranených figurujú aj piati Američania.

"Útočníkov sme zahanbili a porazili... Keňa čelila zlu a porazila ho," povedal prezident Kenyatta v televíznom prejave k národu. Plánované vystúpenie museli o štyri hodiny odložiť kvôli vtedy ešte pokračujúcim bojom vo Westgate.

Piati útočníci podľa prezidenta prišli o život počas prestreliek, ďalší zrejme zahynuli pri zrútení troch poschodí budovy. Zadržaných je 11 podozrivých. Podľa kenských tajných služieb sa na útoku mohli zúčastniť dvaja až traja občania USA a jedna Britka, čo však ešte nepotvrdili forenzní experti, ktorí majú stanoviť identitu mŕtvych útočníkov.

Západní spojenci - USA, Británia, Francúzsko či Izrael - poskytli Keni pri operácii vo Westgate rôzne formy podpory, všetky vojenské operácie však vykonávali samostatne kenské ozbrojené zložky. Kľúčová bola pomoc izraelských poradcov pri zásahoch zameraných na oslobodenie rukojemníkov.

Napriek vyhláseniu víťazstva v rozľahlom komplexe nákupného centra zostali rozmiestnení príslušníci bezpečnostných síl, ktorí pátrali po prípadných zvyšných útočníkoch alebo zbraniach.

K útoku sa prihlásilo somálske militantné hnutie aš-Šabáb, ktoré ho označilo za pomstu za intervenciu kenskej armády v Somálsku.


Šabáb sa Keni vyhráža ďalšími útokmi a popiera, že by v komande bola žena

Somálske islamistické milícia aš-Šabáb sa Keni vyhrážajú novými útokmi. Ich hovorca Alí Mahmúd Rádža vo videonahrávke, ktorá sa na internete objavila v noci nadnes, varoval "kenskú vládu a všetkých, ktorí ju podporujú," pred ďalšími útokmi.

"Ak chcú mier, musia opustiť naše územie (Somálsko), prestať zasahovať do našich záležitostí, oslobodiť našich väzňov a zastaviť všetky formy boja proti nášmu náboženstvu," vyhlásil.

Ako dôvod útoku na nákupné centrum v Nairobi velenie Šabábu uviedlo, že ide o pomstu za účasť kenských vojakov na intervencii afrických mierových zborov v Somálsku.

Vo svojom najnovšom vyhlásení somálske milície dôrazne popreli, že by útočnom komande v Nairobi bola aj žena. "Máme k dispozícii dostatočný počet oddaných mladých mužov a naše sestry nenasadzujeme do podobných vojenských operácií," uviedol Rádža vo vyhlásení zverejnenom krátko po tom, ako kenský prezident Uhuru Kenyatta oznámil ukončenie vyše 80 hodín trvajúce drámy, ktorá stála život najmenej 61 ľudí.

Médiá špekulovali, že členkou útočiaceho komanda by mohla byť Britka Samantha Lewthwaitová, prezývaná aj Biela vdova, ktorá je podozrivá z bombového útoku na britských turistov v kenskej Mombase z roku 2011. Jej spolupáchateľ Jermaine Grant mal zhodou okolností práve dnes predstúpiť pred tamojší súd. Oboch páchateľov útoku zatkli v decembri 2011, ale Lewthwaitovej sa podarilo ujsť a polícii sa ju doteraz nepodarilo vypátrať. Jej manželom bol moslimský fundamentalista Jermaine Lindsay, jeden zo samovražedných atentátnikov, ktorí 7. júla 2005 spáchali v Londýne sériu útokov na dopravný systém.

Somálsky premiér Abdi Farah Chirdon, ktorý sa v Ženeve zúčastnil na rokovaní OSN venovanom jeho krajine, na margo útoku na nákupné centrum Westgate v Nairobi uviedol, že jeho páchatelia "sa budú zodpovedať za svoje činy". "Terorizmus nemá hranice," vyhlásil a dodal, že táto tragédia obe krajiny zblížila.


Na letisku v Nairobi zadržali podozrivého Brita somálskeho pôvodu

Britské ministerstvo zahraničných vecí dnes v Londýne potvrdilo, že na letisku v kenskom Nairobi bol pri pokuse o opustenie krajiny zadržaný britský občan somálskeho pôvodu.

V reakcii na článok denníka Daily Mail hovorca rezortu diplomacie uviedol, že britské úrady sú informované o zadržaní 35-ročného Brita a sú pripravené poskytnúť mu náležitú konzulárnu pomoc. Bližšie podrobnosti hovorca neuviedol.

Zdroj v kenskej policajnej jednotke pre boj s terorizmom pre Reuters uviedol, že na letisku v Nairobi zadržali britského občana somálskeho pôvodu, ktorý zmeškal odlet svojho lietadla spoločnosti Turkish Airlines. Podľa tohto zdroja muža podrobili výsluchu.

Daily Mail napísal, že muž upútal na letisku pozornosť svojím podozrivým správaním, modrinami na tvári a slnečnými okuliarmi. Denník ďalej citoval kenské úrady, podľa ktorých mužov britský pas je pravý, má v ňom aj platné kenské vízum, aj keď v ňom chýba pečiatka, na základe ktorej by bolo jasné, kedy a kadiaľ vstúpil na kenské územie. Denník uviedol, že muž počas výsluchu vysvetlil, že zranenia na tvári utrpel počas nedávnej návštevy v Somálsku.

V Keni sa dnes začal trojdňový štátny smútok za obete útoku na nákupné centrum Westgate, ktoré v sobotu napoludnie obsadilo teroristické komando somálskych islamistických milícií aš-Šabáb ako pomstu za účasť kenských vojakov na intervencii afrických mierových zborov v Somálsku. Pri streľbe a výbuchoch granátov, ktoré islamisti použili pri útoku proti návštevníkom a zamestnancom nákupného komplexu, prišlo o život najmenej 67 ľudí a ďalších 200 utrpelo zranenia. Osud vyše 60 ľudí je stále neznámy.