Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Zahraničie

Kerry stratil trpezlivosť v otázke konfliktu na Blízkom východe

John Kerry Foto: TASR/AP Photo

Po oznámení diplomatickej ofenzívy palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása odriekol Kerry dnešnú ohlásenú návštevu Ramalláhu.

Ramalláh/Tel Aviv 2. apríla (TASR) - Viac ako rok sa americký minister zahraničných vecí John Kerry všemožne usiloval dotlačiť Izrael a Palestínčanov k dohode. Najnovšia ostrá výmena názorov medzi oboma stranami je "trpkým neúspechom" aj pre Kerryho, uviedla dnes tlačová agentúra DPA.

Šéf americkej diplomacie dal prvý raz najavo odstup. Kerry v Bruseli zdôraznil, že USA sú pripravené na to, aby boli sprostredkovateľom v tomto procese, ale rozhodnutia musia prijať špičkoví predstavitelia oboch strán, a nie Spojené štáty.

Zoči-voči neústupčivosti konfliktných strán "stratil dokonca aj Kerry svoju anjelskú trpezlivosť", píše DPA. Po oznámení diplomatickej ofenzívy palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása odriekol Kerry dnešnú ohlásenú návštevu Ramalláhu.

Palestínsky prezident ešte v utorok informoval, že podpísal žiadosť o uznanie Palestíny v 15 inštitúciách a dohodách Organizácie Spojených národov.

Odrieknutie Kerryho návštevy zhodnotili Palestínčania ako "jasný signál", že americký minister už medzičasom začal považovať svoju srdcovú záležitosť - komplexnú mierovú dohodu na Blízkom východe - za beznádejný prípad.

Zástupca americkej vlády pre americký denník Washington Post povedal, že Kerry ako sprostredkovateľ zašiel tak ďaleko, ako sa len dalo. Teraz sa musia obe konfliktné strany samé pozrieť na to, ako dospieť k dohode.

Po ôsmich mesiacoch od opätovného začatia blízkovýchodných mierových rokovaní sa tak úsilie o riešenie kľúčových otázok konfliktu opäť dostalo do mŕtveho bodu.

Agentúra DPA pri hľadaní odpovede na otázku - kto je vinný za predbežné stroskotanie mierového snaženia - uviedla, že na to má každý "vlastnú odpoveď".

Izrael nechal vypršať termín prepustenia štvrtej a poslednej skupiny palestínskych väzňov, ktorí sa mali dostať na slobodu do konca marca.

Pre Palestínčanov bol neprijateľný kompromisný návrh Spojených štátov, ktorý by umožnil predĺženie mierových rozhovorov až do roku 2015.

USA pritom vychádzali z toho, že ústupky izraelskej strany by dosiahli možným prepustením izraelského špióna Jonathana Pollarda, ktorý je 28 rokov vo väzení v USA.

Vzhľadom na to, že Izrael nedodržal svoje záväzky o prepustení štvrtej skupiny palestínskych väzňov, Abbás sa necítil byť viazaný prísľubom, že v priebehu rokovaní sa nebude usilovať o medzinárodné uznanie Palestíny, mieni DPA.

Abbás chce teraz politický zápas o nezávislý palestínsky štát preniesť na medzinárodnú pôdu a v podstate tak Izrael obísť. Palestínčania by sa mohli dokonca pokúsiť priviesť Izraelčanov pred Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu za ich činy na obsadených územiach.

Tiež je však možné, že v najbližších dňoch predsa len dôjde k zhode o pokračovaní mierových rozhovorov. Kerry by sa mohol pokúsiť o to, aby sa obe strany chvíľu "podusili vo vlastnej šťave", a potom znovu navštíviť región.

Vlani v júli obnovené mierové rozhovory boli dlho považované za poslednú šancu zrealizovať riešenie na princípe dvoch štátov - Izraela a samostatného palestínskeho štátu.

Izrael na palestínskych územiach stále buduje nové obydlia pre židovských osadníkov. Už teraz je sporné, či vôbec ešte bude možné vytvorenie životaschopného a teritoriálne spojeného palestínskeho štátu.

Mnohí Palestínčania v súčasnosti preferujú vytvorenie jedného veľkého štátu s rovnakými právami pre všetkých občanov, ktorý položartom nazývajú Isratin, čo je kombinácia slova Izrael a arabského názvu pre Palestínu (Filastin). To však Izrael odmieta, lebo by to znamenalo koniec myšlienky "židovského štátu".