Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Zahraničie

Kerry sa v mene USA neospravedlní Japonsku za zhodenie atómových bômb

Americký minister zahraničných vecí John Kerry. Foto: TASR/AP/Andrew Harnik

John Kerry navštívi hirošimský Pamätný park a múzeum mieru v druhý deň konania summitu spolu so svojimi rezortnými kolegami z G7.

Hirošima 10. apríla (TASR) - Americký minister zahraničných vecí John Kerry sa v mene svojej krajiny neospravedlní Japonsku za zhodenie atómovej bomby na Hirošimu koncom druhej svetovej vojny, keď v pondelok navštívi tamojší pamätník pripomínajúci toto prvé použitie jadrovej zbrane proti nepriateľovi.

Oznámil to dnes nemenovaný člen delegácie USA, ktorá Kerryho sprevádza na dvojdňovom summite ministrov zahraničných vecí krajín skupiny G7 v Hirošime. Kerry navštívi hirošimský Pamätný park a múzeum mieru v druhý deň konania summitu spolu so svojimi rezortnými kolegami z G7, píše agentúra AP.

Očakáva sa, že šéf americkej diplomacie položí kvety a vyjadrí smútok, ktorý všetci cítia v súvislosti s týmito pohnutými dejinnými udalosťami. Zhodenie atómovej bomby na Hirošimu 6. augusta 1945 si vyžiadalo 140.000 mŕtvych civilistov, ktorí zahynuli bezprostredne pri výbuchu alebo neskôr na následky ožiarenia.

Kerry sa stane dosiaľ najvyššie postaveným predstaviteľom USA, aký na toto pietne miesto kedy zavítal. Zatiaľ nie je isté, či tak učiní aj americký prezident Barack Obama, ktorý sa tu koncom mája zúčastní na stretnutí šéfov vlád členských štátov skupiny G7, tvrdí podľa agentúry AP nemenovaný člen americkej delegácie.

Obama však ešte počas prvého roka svojho pobytu v Bielom dome vyhlásil, že by bol cestou do Hirošimy "poctený". Poprední americkí predstavitelia sa dlhé roky návšteve tohto japonského mesta vyhýbali vzhľadom na politickú chúlostivosť, ktorá je s ním spojená. Názory svetovej verejnosti na zhodenie atómových bômb sa tiež rôznia.

Ministri zahraničných vecí Británie, Francúzska, Japonska, Kanady, Nemecka, Talianska a USA v Hirošime rokujú o opatreniach v boji proti terorizmu, eliminácii jadrových zbraní, ako aj o námornej bezpečnosti. Stretnutie sa koná v čase medzinárodného napätia ohľadom severokórejského jadrového programu.