Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Zahraničie

Kirgizsko uvažuje o výstavbe jadrovej elektrárne s pomocou Ruska

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Rosatom uviedol, že Rusko a Kirgizsko sa dohodli na "rozvoji spolupráce" pri výstavbe elektrárne založenej na reaktore "RITM-200N", ktorý vyvinula iná dcérska spoločnosť Rosatomu.

Biškek 23. novembra (TASR) - Kirgizsko v stredu oznámilo, že skúma možnosť výstavby svojej prvej jadrovej elektrárne s pomocou Ruska, a to s cieľom vyriešiť častý nedostatok energie. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Kirgizské ministerstvo energetiky oznámilo, že s dcérskou spoločnosťou ruského jadrového gigantu Rosatom "podpísali dokument o spolupráci", čo zvyšuje možnosť, že Moskva si posilní vplyv v tomto regióne. Podľa ministerstva sa dokument týka "prípravy štúdie uskutočniteľnosti výstavby jadrovej elektrárne s nízkym výkonom v Kirgizsku".

Rosatom uviedol, že Rusko a Kirgizsko sa dohodli na "rozvoji spolupráce" pri výstavbe elektrárne založenej na reaktore "RITM-200N", ktorý vyvinula iná dcérska spoločnosť Rosatomu.

Kirgizsko čelí pravidelným výpadkom elektrickej energie, keďže jeho sieť je na mnohých miestach zastaraná. Zdrojom energie sú takmer výlučne vodné elektrárne a niekoľko uhoľných elektrární.

Kirgizsko ako postsovietska republika zostáva ekonomicky aj vojensky blízka Rusku, ktoré zabezpečuje viac ako tretinu dovozu do tejto hornatej a vnútrozemskej krajiny.

Ochotu vybudovať svoje vlastné jadrové elektrárne naznačili nedávno aj Kazachstan a Uzbekistan.

Moskva sa snaží udržať si svoj vplyv v Strednej Ázii o ktorú majú záujem aj Čína, Turecko a západné krajiny. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval postsovietske krajiny v Strednej Ázii bohaté na prírodné zdroje, aby posilnili vzťahy s Ankarou, usilujúc sa využiť oslabenie Ruska, ktoré "uviazlo" vo svojej vojenskej agresii na Ukrajine.