Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. január 2025Meniny má Alexej
< sekcia Zahraničie

Tichomorský štát Kiribati by jedného dňa mohli presťahovať na Fidži

Foto: TASR/AP

Vláda ostrova tento týždeň schválila plán zakúpenia približne 2400 hektárov pôdy na hlavnom fidžijskom ostrove Viti Levu.

Tarawa 9. marca (TASR) - Predstavitelia tichomorskej ostrovnej krajiny Kiribati uvažujú o neobvyklom záložnom pláne pre prípad, že klimatické zmeny vymažú z mapy sveta celé ich súostrovie: presťahovať celé obyvateľstvo na Fidži.

Kiribatský prezident Anote Tong dnes pre tlačovú agentúru Associated Press (AP) povedal, že jeho kabinet tento týždeň schválil plán zakúpenia približne 2400 hektárov pôdy na hlavnom fidžijskom ostrove Viti Levu.


Táto úrodná pôda, ktorú predáva cirkevná skupina za asi 9,6 milióna dolárov (7,25 mil. eur), by podľa Tonga mohla byť poistkou pre 103.000 obyvateľov Kiribati. Pozemok je trikrát väčší než atol Tarawa, na ktorom žije vyše polovica kiribatskej populácie. Prezident však dúfa, že nikdy nebude potrebné, aby všetci odišli.


Boj o prežitie"Dúfame, že by sme nemuseli umiestniť všetkých na jeden pozemok, avšak ak by to bolo absolútne nevyhnutné, áno, mohli by sme to urobiť," povedal Tong. "Nebolo by to pre mňa osobne, týkalo by sa to však skôr mladšej generácie. Pre nich by presťahovanie nebolo vecou voľby. Bude to v podstate vecou prežitia."

Kiribati, ktoré tvorí 33 atolov v rovníkovej časti Tichého oceánu neďaleko dátumovej hranice, sa ocitlo v popredí diskusie o klimatických zmenách, pretože mnohé jeho ostrovy vystupujú len niekoľko stôp nad hladinu mora.


Klimatické zmeny

Tong uviedol, že niektoré dedina sa už presťahovali, pričom v rastúcej miere dochádza k prípadom, keď morská voda znečistí podzemnú sladkú vodu, životne dôležitú pre stromy a plodiny. Zmeny množstva zrážok, prílivu a odlivu či charakteru búrok podľa neho predstavujú najmenej takú hrozbu ako hladina oceánu, ktorá sa dosiaľ zvýšila len mierne.

Foto: TASR/AP


Niektorí vedci odhadujú, že hladiny mora v Tichom oceáne v súčasnosti rastú približne o dva milimetre za rok. Mnohí vedci očakávajú, že miera nárastu sa v dôsledku klimatických zmien zvýši.

Fidži, ktoré má približne 850.000 obyvateľov, leží 2200 kilometrov južne od Kiribati. Čo si tamojší obyvatelia myslia o potenciálnom poskytnutí domova pre tisíce "susedov", nie je jasné. Tong čaká na schválenie nákupu pôdy parlamentom, ktorý by mal hlasovať v apríli. Následne chce o pláne oficiálne hovoriť s fidžijskými predstaviteľmi.

Hovorkyňa fidžijskej vlády uviedla, že plány Kiribati skúma viacero miestnych úradov, pričom kabinet vydá oficiálne stanovisko budúci týždeň.

Tong zvažuje aj ďalšie možnosti v boji proti klimatickým zmenám, napríklad vybudovanie hrádzí okolo niektorých kiribatských ostrovov či dokonca postavenie plávajúceho ostrova, ktoré by však bolo pravdepodobne príliš nákladné.