Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

Kanadský kňaz odsúdený na doživotie kope vo väzenskom tábore KĽDR jamy

Na archívnej snímke z 30. júla 2015 kanadský duchovný Hyeon Soo Lim počas tlačoevj Konferencie v Pchjongjangu. Najvyšší súd v Severnej Kórei ho odsúdil na doživotie ťažkých prác za rozvratnú činnosť. Foto: TASR

Lima, ktorý stál na čele kórejskej presbyteriánskej farnosti v Toronte, zadržiavajú úrady KĽDR od februára 2015 a v decembri ho za pokus o zvrhnutie severokórejského režimu odsúdili na doživotie.

Soul 11. januára (TASR) - Kanadský duchovný Hyeon Soo Lim, ktorý si v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) odpykáva doživotný trest väzenia, povedal, že trávi osem hodín denne kopaním jám pre ovocné stromy v pracovnom tábore, kde iných väzňov údajne zatiaľ nevidel.

Lima, ktorý stál na čele kórejskej presbyteriánskej farnosti v Toronte, zadržiavajú severokórejské úrady od vlaňajšieho februára a v decembri ho za pokus o zvrhnutie severokórejského režimu odsúdili na doživotie.

"Pôvodne som nepracoval manuálne, takže mi tá práca spočiatku pripadala ťažká. Ale už som si na to zvykol," povedal v rozhovore pre televíziu CNN 60-ročný Lim, proti ktorému neboli vznesené nijaké konkrétne obvinenia, ale podľa jeho vlastných slov bol odsúdený za svoju kritiku troch generácií severokórejských vodcov.

"Priznávam, že som naštrbil vážnosť, systém a poriadok tejto vlády," povedal Lim. Na otázku, či si myslí, že jeho najväčším prehreškom bolo to, že znevažoval severokórejských vodcov, odvetil: "Áno, myslím si, že áno."

Hyeon Soo Lim emigroval do Kanady z Južnej Kórey v roku 1986 a je kanadským občanom. V Toronte sa staral o 3000-člennú kórejskú presbyteriánsku farnosť. Do KĽDR vycestoval 31. januára z Číny na rutinnú humanitárnu misiu. Predtým Severnú Kóreu navštívil viac než stokrát. Jeho farnosť tam podporuje ústav sociálnej starostlivosti, materskú školu a detský domov.

V KĽDR platia veľmi prísne opatrenia zamerané proti misionárskym a náboženským aktivitám, ktoré považuje za ohrozenie postavenia vládnuceho režimu. Už ponechanie biblie na verejnom mieste môže viesť k zatknutiu a tvrdému postihu. USA i Kanada vystríhajú svojich občanov pred cestou do Severnej Kórey.