Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 18. november 2024Meniny má Eugen
< sekcia Zahraničie

Klimatickí aktivisti zaplatia za poškodenie súsošia vyše 28.000 eur

Na archívnej snímke zo 4. novembra 2020 mníšky prechádzajú okolo Baziliky svätého Petra a prázdneho Námestia svätého Petra vo Vatikáne. Foto: TASR/AP

Obvinení neboli prítomní na vynášaní rozsudku, ale počas predchádzajúceho pojednávania 24. mája pred súdom vyhlásili, že nikdy nemali v úmysle súsošie poškodiť.

Vatikán 12. júna (TASR) - Súd vo Vatikáne v pondelok vyniesol verdikt nad dvojicou aktivistov, ktorí si vlani v lete na znak protestu proti nečinnosti politikov proti zmene klímy prilepili ruky k podstavcu mramorového súsošia "Láokoón a jeho synovia" vystaveného vo Vatikánskych múzeách.

Páchateľmi vandalského činu boli študentka dejín umenia Ester Goffiová (25) a 62-ročný zdravotnícky pracovník Guido Viero. Obaja sú aktivistami talianskeho zoskupenia Ultima Generazione (Posledná generácia), ktoré je zodpovedné za viaceré verejné vandalské činy na významných umeleckých a historických pamiatkach v Taliansku. Ich cieľom je upozorniť na nebezpečenstvo klimatických zmien.

Na základe rozhodnutia súdu Goffiová a Viero musia Vatikánskemu mestskému štátu zaplatiť 28.148 eur ako náhradu škôd na umeleckom diele, ktorého hodnota je podľa odborníkov nevyčísliteľná.

Okrem toho aktivisti dostali aj podmienečný trest väzenia v trvaní deväť mesiacov a každý z nich musí ako pokutu zaplatiť ďalších 1620 eur.

Tretia aktivistka Laura Zorziniová, ktorá bola súdená spolu s nimi, dostala od súdu pokutu 120 eur. Zorziniová robili fotografický záznam dvojice aktivistov priamo pri čine.

Nateraz nie je známe, či sa odsúdení proti verdiktu odvolajú, dodala agentúra AP.

V záverečnej reči právnik Mestského štátu Vatikán obvinil obžalovaných, že zneužili verejne známy záujem pápeža Františka o životné prostredie a spôsobili "nevyčísliteľné" škody na časti svetového umeleckého a kultúrneho dedičstva.

Obvinení neboli prítomní na vynášaní rozsudku, ale počas predchádzajúceho pojednávania 24. mája pred súdom vyhlásili, že nikdy nemali v úmysle súsošie poškodiť.

Zároveň však dôrazne obhajovali svoje konanie: Viero súdu povedal, že ako otec a starý otec cíti povinnosť upozorniť na neschopnosť Talianska zastaviť globálne otepľovanie. Goffiová zasa argumentovala, že v kabelke mala rozpúšťadlo na lepidlo a nechcela dielo poškodiť.

Vatikánski reštaurátori však na odlepenie ich rúk od podstavca súsošia aj tak použili inú látku - na báze acetónu.

Hnutie Posledná generácia uviedlo, že na súsošie Láokoón a jeho synovia, o ktorom sa predpokladá, že bolo vytesané na ostrove Rhodos v rokoch 40 - 30 pred n. l., sa zameralo kvôli príbehu, ktorý predstavuje.

Podľa legendy Láokoón varoval svojich trójskych spoluobčanov, aby dreveného koňa, ktorého pred bránami mesta nechali Gréci, nechali na mieste a v žiadnom prípade nevťahovali dnu.

Aktivisti v súvislosti s touto legendou tvrdia, že klimatická kríza je varovaním podobným Láokoóntovmu, ktoré súčasní politickí lídri nepočúvajú - tak ako kedysi Trójania.