Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Vyšla kniha školáčky, ktorá v Pakistane prežila útok Talibanu

Životopisná kniha svetoznámej pakistanskej tínedžerky Malály Júsafzajovej Foto: TASR/AP

Malála Júsafzajová napísala svoje memoáre spolu s britskou novinárkou Christinou Lambovou.

Londýn 8. októbra (TASR) - Na celom svete dnes vychádza životopisná kniha svetoznámej pakistanskej tínedžerky Malály Júsafzajovej, ktorá pred rokom prežila pokus Talibanu o atentát. Kniha s názvom "I Am Malala" (Ja som Malála) odkrýva svet školáčky, ktorej skúsenosti ďaleko prekračujú jej vek 16 rokov.

Správu priniesla tlačová agentúra AP.

Pred rokom bola Malála Júsafzajová 15-ročnou žiačkou na severozápade Pakistanu, ktorá sa v myšlienkach zaoberala matematikou a chémiou, piesňami Justina Biebera a filmami ságy Twilight.

Dnes je najslávnejšou osobou, ktorá prežila pokus Talibanu o vraždu, aktivistkou obhajujúcou právo dievčat na vzdelanie - a favoritkou na Nobelovu cenu za mier, ktorej laureáta oznámia tento týždeň.

Netreba zabúdať, že Malála je stále dospievajúce dievča a teraz aj ďaleko od domova. V knihe odhaľuje, že sa jej páči televízny seriál Škaredá Betty a televízna kuchárska šou Masterchef, že ju trápia typické problémy mladých slečien s oblečením a účesom, ale takisto má železné odhodlanie, ktoré vyplýva z jej skúseností.

Svoje memoáre napísala spolu s britskou novinárkou Christinou Lambovou. Opisuje v nich svoj život pred útokom a po útoku, ktorý sa stal 9. októbra 2012 v pakistanskom údolí Svát. Vtedy ozbrojený muž nastúpil do školského autobusu plného dievčat a spýtal sa: "Ktorá z vás je Malála?" Potom ju strelil do hlavy.

Streľbu opisuje tínedžerka v knihe krátko, ale živo. Celé dielo je napísané svižne, ale je aj plné pútavých, strhujúcich detailov. "Vo vzduchu bolo cítiť naftu, chlieb a kebab. Miešal sa do toho pach stúpajúci z potoka, kam ľudia stále hádzali odpadky," uviedla Malála. Jedna z priateliek jej neskôr povedala, že strelcovi sa triasla ruka, keď pálil.

Je to kľúčová udalosť memoárov, ale v knihe sa prepletá Malálin životný príbeh so širším príbehom jej rodného kraja Svát - odľahlej, horskej oblasti neďaleko hraníc s Afganistanom. Malála píše, že je to "najkrajšie miesto na svete", ale aj križovatka, ktorou sa už tisícročia preháňajú armády a dobyvatelia, od Alexandra Veľkého až po Winstona Churchilla.

Do tohto údolia sa po útokoch z 11. septembra 2001 na USA a po americkej invázii do Afganistanu presťahovalo islamské fundamentalistické hnutie Taliban. Kniha opisuje jeho príchod - členovia Talibanu vystupovali proti vzdelávaniu dievčat, zatvárali obchody s DVD nosičmi, pánske kaderníctva a holičstvá a vystavovali telá ľudí, ktorých popravili. V oblasti vyhodili do vzduchu starodávne sochy Budhu a potom začali vyhadzovať do vzduchu aj školy.

"Zničili všetko staré a nepriniesli nič nové," píše Malála.

Malála sa pokladá za veriacu moslimku a hrdú príslušníčku etnickej skupiny Paštúnov, ale spomína, že už od raného detstva mala pochybnosti o postoji k ženám v jej kultúre.