Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Zahraničie

Komisárka Rady Európy vyzvala EÚ, aby nevracala migrantov do Líbye

Dunja Mijatovičová. Foto: wikipedia.org

Mijatovičová v správe pre médiá privítala úsilie o vytvorenie dočasného systému premiestňovania migrantov zachránených v Stredozemnom mori.

Brusel/Štrasburg 7. októbra (TASR) - Komisárka Rady Európy (RE) pre ľudské práva Dunja Mijatovičová vyzvala EÚ, aby v oblasti migračnej politiky prijímala humánne opatrenia, ktoré zaručia rešpektovanie práv migrantov. Svoju výzvu adresovala ministrom vnútra a spravodlivosti z členských štátov EÚ, ktorí v pondelok a v utorok zasadajú v Luxemburgu.

Mijatovičová v správe pre médiá privítala úsilie o vytvorenie dočasného systému premiestňovania migrantov zachránených v Stredozemnom mori.

Návrh príslušnej dohody, na ktorom sa v septembri dohodli Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Malta, patrí medzi rokovacie body dvojdňového zasadnutia ministrov vnútra a spravodlivosti. Podrobnosti návrhu neboli zverejnené.

Mijatovičová zdôraznila, že členské štáty EÚ by nemali zintenzívňovať politiku návratu migrantov na miesta, kde môžu čeliť vážnemu porušovaniu ľudských práv. Jedným z týchto miest je Líbya, krajina zničená občianskou vojnou, na území ktorej je viacero utečeneckých táborov.

Európska únia podporuje líbyjskú pobrežnú stráž, ktorej úlohou je zachytávať nelegálnych utečencov z rôznych krajín pokúšajúcich sa dostať po mori do Európy. Líbyjská stráž ich zvyčajne vracia späť do stredísk, kde sú podľa správ OSN obeťami mučenia, nútenej práce, sexuálneho zneužívania a obchodovania s ľuďmi.

"Členské štáty EÚ majú možnosť zabrániť ďalším katastrofickým dôsledkom pre ľudské práva a humanitárne záležitosti a pozastaviť akúkoľvek spoluprácu s líbyjskými orgánmi, ktoré zachytávajú migrantov na mori a vracajú ich do Líbye, kým nenadobudnú účinnosť jasné záruky úplného dodržiavania ľudských práv," uviedla komisárka Rady Európy, organizácie zameranej na ochranu ľudských práv, do ktorej patrí 47 európskych krajín vrátane všetkých členov EÚ.

Podľa Mijatovičovej by EÚ mala posilniť svoje pátracie a záchranné kapacity na mori a konštruktívne spolupracovať s mimovládnymi organizáciami, ktoré sú aktívne v tejto oblasti.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)