Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 25. apríl 2025Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Kongres EÚ prijal deklaráciu o ničení kultúrneho dedičstva na Ukrajine

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Anna Staníková

Členovia Kongresu pri tejto príležitosti opätovne odsúdili pokračujúcu ruskú vojnu proti Ukrajine.

Brusel/Štrasburg 15. októbra (TASR) - Kongres miestnych a regionálnych samospráv Rady Európy (RE) v utorok v Štrasburgu prijal deklaráciu o ničení kultúrneho dedičstva na Ukrajine. Informuje o tom bruselský spravodajca TASR.

Kongres pripomenul, že správu vypracovali a na schválenie predložili luxemburská poslankyňa Martine Dieschburgová-Nickelsová a nórska poslankyňa Gunn Marit Helgesenová.

Členovia Kongresu pri tejto príležitosti opätovne odsúdili pokračujúcu ruskú vojnu proti Ukrajine a potvrdili tiež svoj neochvejný záväzok k nezávislosti, suverenite a územnej celistvosti Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc.

Prijatá deklarácia odsúdila pokračujúce útoky Ruskej federácie na miesta kultúrneho dedičstva na Ukrajine, čo je v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom a najmä s Dohovorom UNESCO o ochrane kultúrneho majetku v prípade ozbrojeného konfliktu (Haagsky dohovor z roku 1954) a jeho dvoma protokolmi.

Kongres v rámci deklarácie poznamenal, že od začiatku vojny bolo poškodených alebo zničených viac ako tisíc kultúrnych pamiatok, a zdôraznil, že cielené ničenie a drancovanie kultúrnych pamiatok je prejavom "systematickej politiky zameranej na vymazanie historickej a kultúrnej identity Ukrajiny, čo je v súlade s genocídnymi zámermi".

Podľa tejto deklarácie Ruská federácia musí zaplatiť reparácie za škody spôsobené na historickom, kultúrnom a náboženskom dedičstve Ukrajiny, V tejto súvislosti by mali ukrajinské miestne a regionálne orgány zohrávať dôležitú úlohu pri zostavovaní registra škôd a pri predkladaní žiadostí do toho registra Rady Európy.

Kongres zdôraznil, že európske kultúrne dedičstvo ako také je vnútorne spojené s ľudskými právami, aj preto nastal čas zaradiť ukrajinské kultúrne dedičstvo a jeho obnovu na popredné miesto v politickom programe RE, a to aj na konferencii o obnove Ukrajiny v roku 2025, ktorá sa bude konať v Ríme.

Miestne a regionálne orgány v celej Európe by podľa prijatej deklarácie mali zintenzívniť svoje úsilie pomôcť Ukrajine vytvorením skutočných partnerstiev v oblasti kultúrneho dedičstva. Tieto partnerstvá by mohli riešiť nielen potrebu obnovy a ochrany, ale aj hodnotenia škôd a rizík vzniknutých počas vojny a podporiť by mohli aj plány obnovy, ktoré musia zahŕňať hmotné aj nehmotné kultúrne dedičstvo.

Kongres vyzval členské štát, aby podpísali a ratifikovali Rámcový dohovor RE o hodnote kultúrneho dedičstva pre spoločnosť a Dohovor RE o priestupkoch voči kultúrnemu majetku, zvýšili povedomie o ukradnutých a ulúpených ukrajinských kultúrnych artefaktoch, a to aj z Krymu, a zvýšili úsilie o ich vrátenie Ukrajine.

Kongres miestnych a regionálnych samospráv je zodpovedný za posilňovanie miestnej a regionálnej demokracie. Združuje 612 volených predstaviteľov zastupujúcich viac ako 150.000 miestnych a regionálnych orgánov.

HRABKO: Štátny smútok v čase pohrebu pápeža je dobrý politický krok

Náboženskú vieru pokladá Hrabko za osobnú a súkromnú vec každého človeka, pápež František však bol podľa neho aj uznávanou politickou osobnosťou (správa, PODCAST, VIDEO).

- Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Kash Patel v piatok informoval, že príslušníci FBI zadržali sudkyňu pôsobiacu na súde v štáte Wisconsin.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odporučí klubu poslancov Národnej rady SR za Smer-SD, ako aj ďalším poslancom vládnej koalície, aby za zákon o tzv. covidových amnestiách opätovne hlasovali a prelomili veto prezidenta SR Petra Pellegriniho.

- Predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka verí, že v Národnej rade (NR) SR neprelomia veto prezidenta k zákonu o tzv. covidových amnestiách.

- Enviroorganizácie pripravili hromadnú pripomienku k novele zákona o ochrane prírody, ktorú podporilo 3101 ľudí. Ide o piatu novelu zákona o ochrane prírody za posledné dva roky.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o tzv. covidovej amnestii a vráti ho s výhradami parlamentu na opätovné prerokovanie.

- Ruský prezident Vladimir Putin v piatok prijal osobitného vyslanca amerického prezidenta Steva Witkoffa, oznámil Kremeľ.

- Tatranský národný park (TANAP) podal na okresný úrad návrh zonácie. V najvyšších pásmach ochrany bude viac ako 50 percent územia parku. Na sociálnej sieti o tom informovali štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa a riaditeľ TANAP-u Olexa.

- Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú z celoeurópskej smernice, ktorej zavedenie je povinné. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva dopravy SR v reakcii na vyjadrenia Nadácie Zastavme korupciu a predstaviteľov autodopravcov.

- Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) podporuje výstavbu plánovanej prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. TASR o tom v piatok informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) Slovenskej republiky.

- Lekári predpísali vlani najviac liekov pacientom s chorobami kardiovaskulárneho a nervového systému. V roku 2024 bol zároveň zaznamenaný medziročný nárast spotreby humánnych liekov v úhradách a aj pri spotrebe vyjadrenej počtom balení.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa stretne v pondelok (28. 4.) s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý príde na oficiálnu návštevu Slovenska. Okrem iného sa budú partneri zaoberať aj možnosťami spolupráce v oblasti energetiky.

- Slovenská advokátska komora (SAK) dôrazne odmieta akékoľvek útoky na predstaviteľov justície, či už ide o sudcov, prokurátorov, advokátov, notárov, exekútorov alebo zástupcov iných právnických povolaní.

- Poľské ministerstvo rodiny, práce a sociálnej politiky oznámilo, že v pondelok predstaví ďalší krok v procese zavádzania skráteného pracovného času. Ministerka Agnieszka Dziemianowicz-Bak zhodnotí doterajšie analýzy a načrtne budúce plány rezortu v tejto oblasti.

- Veľkou témou súčasnosti je transakčná daň. Poďme sa na ňu pozrieť a čo budeme môcť v nej opravíme. Uviedol to v piatok predseda vlády SR Robert Fico.

- Opozičná poslankyňa Národnej rady (NR) SR Vladimíra Marcinková (SaS) chce znova zákonne ukotviť právo pre maloletých pacientov na prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Uviedla to na piatkovej tlačovej konferencii.

- Prezident SR Peter Pellegrini vymenoval riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Branislava Zuriana, riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Ľubomíra Klištinca a štátneho tajomníka Ministerstva spravodlivosti SR Michala Sedliaka do hodnosti generála.

- Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) odovzdal menovací dekrét Petrovi Hullovi, ktorý bude opätovne pôsobiť vo funkcii riaditeľa Justičnej akadémie.

- Pri riadení, správe a manažovaní štátneho dlhu SR neidentifikoval Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) významné nedostatky. Rezervy sú ale v strategickom plánovaní a transparentnom informovaní. Vyplýva to z najnovšej kontroly NKÚ.

- Priame prenosy doplnené rozhovormi s relevantnými hosťami i priamymi vstupmi z Vatikánu budú vo vysielaní slovenských televízii sprevádzať sobotňajšie (26. 4.) mimoriadne vysielanie venované pohrebu pápeža Františka.

- Červená armáda na jednej strane oslobodila slovenské územie na konci svetovej vojny, no ruský režim, ktorý je stále „strojcom vojny“ na strane druhej napadol svojho suseda - Ukrajinu, a porušil tým medzinárodné právo, preto ho nemôžeme legitimizovať, uviedol Drucker.