Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Kongres pravdepodobne vysloví súhlas so zásahom v Sýrii

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Svoj súhlas s použitím vojenskej sily v Sýrii vyslovil vodca republikánskej väčšiny v Snemovni reprezentantov Eric Cantor.

Washington 3. septembra (TASR) - Americký prezident Barack Obama dnes zaznamenal prvé významné víťazstvá v otázke vojenského zásahu v Sýrii.

Svoj súhlas s použitím vojenskej sily v Sýrii vyslovil vodca republikánskej väčšiny v Snemovni reprezentantov Eric Cantor, ktorý vyhlásil, že Obamovu žiadosť o vojenskú intervenciu v Sýrii podporí. "Chcem hlasovať tak, aby mal prezident možnosť použiť v Sýrii vojenskú silu," citovala Cantora agentúra Reuters.

Cantorovo vyhlásenie prišlo po tom, čo podporu Obamovmu návrhu vyslovil aj predseda Snemovne reprezentantov, republikán John Boehner. Povedal, že Spojené štáty musia reagovať na použitie chemických zbraní v Sýrii a ukázať svojim spojencom, že keď treba, USA sa vedia postaviť na odpor.

Zľava predseda Snemovne reprezentantov John Boehner, americký prezident Barack Obama a líderka demokratickej menšiny v snemovni Nancy Pelosiová
Foto: TASR/AP
V podobnom duchu reagovali aj iní významní republikánski a demokratickí členovia dolnej komory Kongresu.

Líderka demokratickej menšiny v snemovni Nancy Pelosiová vyjadrila presvedčenie, že Kongres použitie vojenskej sily v Sýrii schváli. Uviedla to po návrate z Bieleho domu, kde sa aj s ostatnými lídrami Kongresu zúčastnila na stretnutí s Obamom.

Na situáciu v Sýrii opäť reagoval aj francúzsky prezident Francoise Hollande, ktorý dnes vyhlásil, že ak americký Kongres zásah v Sýrii neschváli, Francúzsko nebude intervenovať samé.

"Ak rozhodnutie (Kongresu) nebude pozitívne, sami konať nebudeme, ale nechceme sa vyhýbať povinnostiam a budeme podporovať opozíciu v Sýrii tak, aby to malo zmysel," povedal Hollande v Paríži po stretnutí s nemeckým prezidentom Joachimom Gauckom.

Pan Ki-mun varoval pred zásahom v Sýrii bez súhlasu OSN

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun
Foto: TASR/AP
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun dnes varoval pred prípadným vojenským zásahom v Sýrii bez súhlasu Bezpečnostnej rady (BR OSN).

Šéf svetovej organizácie pripomenul, že podobný zásah by bol na základe Charty OSN legálny len v prípade nutnej sebaobrany, alebo ak by ho schválili členovia BR OSN.

Podľa jeho slov by vojenská intervencia voči Damasku mohla len zhoršiť situáciu v sýrskom konflikte a viesť k ďalšiemu krviprelievaniu.

Ak sa však potvrdí použitie chemických zbraní v Sýrii, členovia Bezpečnostnej rady by mali konečne prekonať doterajšie nezhody a zmobilizovať sa k spoločnému postupu pri hľadaní diplomatického riešenia konfliktu, zdôraznil Pan Ki-mun.

"Akékoľvek použitie chemických zbraní kýmkoľvek a za akýchkoľvek okolností by bolo závažným porušením medzinárodného práva a ohavným vojnovým zločinom. Vinníci by mali byť potrestaní. Nemala by existovať beztrestnosť," povedal šéf OSN novinárom.

Podľa Pan Ki-muna by všetky vzorky, ktoré inšpektori OSN odobrali na mieste údajného chemického útoku v blízkosti Damasku, mali do stredy doraziť do príslušných laboratórií. Experti podľa Pana urobia všetko preto, aby urýchlili proces ich analýzy.

Rusko a Čína už niekoľkokrát v Bezpečnostnej rade použili svoje právo veta, aby zablokovali Západom navrhované kroky voči sýrskemu režimu.

Obama stále nepresvedčil Američanov o nutnosti zásahu voči Sýrii

Barack Obama
Foto: TASR/AP
Prezidentovi USA Barackovi Obamovi sa stále nepodarilo presvedčiť americkú verejnosť o nutnosti limitovaného vojenského zásahu voči Sýrii. Vyplýva to z nového prieskumu agentúry Reuters a inštitútu Ipsos.

Približne 56 percent respondentov vyjadrilo s prípadnou intervenciou v Sýrii nesúhlas. Za sa vyslovilo len zhruba 19 percent opýtaných.

Pomer sa mierne posunul v prospech vojenského zásahu (48 ku 29 percent), keď otázka priamo spájala intervenciu s údajným chemickým útokom z 21. augusta.

Približne 29 percent oslovených Američanov vyjadrilo súhlas s rozhodnutím Obamovej administratívy o vyzbrojovaní sýrskych povstalcov, zatiaľ čo 19 percent zaujalo opačný postoj.

Internetový prieskum sa uskutočnil medzi 30. augustom a 3. septembrom na vzorke 1195 dospelých obyvateľov USA USA. Výsledky sú takmer totožné s podobným prieskumom z minulého týždňa.

Obama v sobotu oznámil, že je presvedčený o potrebe limitovaného vojenského zásahu voči Sýrii. Požiadal však o schválenie takéhoto kroku americký Kongres s ohľadom na rozšírené protivojnové nálady verejnosti v USA.