Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Korčok: EÚ by mala držať otvorené dvere kandidátom na vstup do Únie

Ivan Korčok Foto: TASR/Vladimír Benko

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok sa vyjadril, že je dôležité, aby si aj kandidátske krajiny plnili svoje úlohy.

Budapešť 4. decembra (TASR) - Budúcnosť Európskej únie, energetika a rozširovanie EÚ boli v pondelok v Budapešti hlavnými témami schôdzky šéfov diplomacií Vyšehradskej štvorky (V4), Bulharska, Grécka, Chorvátska, Rumunska, Slovinska a Srbska.

"Jednoznačne stojíme za tým, aby EÚ držala otvorené dvere, ale musia nám v tom pomôcť aj samotní kandidáti, a to v tom, že si budú robiť domáce úlohy," povedal po schôdzke zvolanej maďarským predsedníctvom vo vyšehradskom zoskupení slovenským novinárom štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.

Ako dodal, Slovensko je krajina, ktorá jednoznačne podporuje rozširovanie, a dobrou správou dnes určite je to, že táto téma sa opäť dostáva politicky na stôl, lebo v ostatných rokoch mala Únia veľa práce najmä sama zo sebou a práve rozširovanie sa dostávalo trošku na vedľajšiu koľaj.

"Za Slovensko som dnes povedal, že jednoznačne stojíme za tým, aby EÚ držala otvorené dvere, ale musia nám v tom pomôcť aj samotní kandidáti, a to v tom, že si budú robiť domáce úlohy. Vedia veľmi dobre, že musia robiť reformy v mnohých oblastiach, a verím, že počas nadchádzajúceho bulharského predsedníctva sa podarí celú túto agendu posunúť ďalej. Ale ľahké to nebude, hovoríme o tom otvorene, veľa závisí naozaj od toho, čo tieto krajiny doma urobia," konštatoval Korčok.

Účastníci schôdzky sa venovali aj otázke energetiky. Podľa Korčoka každá krajina hovorila zo svojho pohľadu, lebo každý vidí najmä tú svoju energetickú mapu. Zdôraznil, že bol dosiahnutý veľký pokrok, pokiaľ ide o energetickú infraštruktúru v smere východ-západ, kde sú zabezpečené obojstranné dodávky plynu.

"Vidíme, ako Slovensko pomáha najmä Ukrajine, ktorá dnes berie cez Slovensko 50 percent svojej vlastnej spotreby plynu. Rovnako sa hýbeme dobrým smerom, aj pokiaľ ide o severojužné prepojenia. Vieme veľmi dobre, že máme funkčné plynové prepojenie medzi Slovenskom a Maďarskom, a práve v týchto dňoch bolo vydané stavebné povolenie na slovensko-poľské prepojenie, ktoré by malo byť dokončené do roku 2021,"
spresnil s poznámkou, že faktom je, že v celej tejto diskusii zostáva kľúčová Ukrajina, pretože ak by sa mal vybudovať projekt Nord Stream 2 a obísť Ukrajina, tak by sme na tom boli zle v tom zmysle, že Európa by de facto bola závislá len od jednej vetvy, cez ktorú sa dodáva do Európy plyn. "Toto nie je dobrá správa ani pre Európu, ani pre Slovensko," varoval.

Podľa slov Korčoka v debatách o budúcnosti EÚ je potrebné dávať pozor, aby sa EÚ nezabudla vyrovnať s ťažkým dedičstvom ostatných desiatich rokov. "Boli sme v permanentnej kríze, ktorá postihla euro, potom Schengen, vnútorný trh, a myslím si, že pre občanov je naozaj dôležité to, aby neboli len diskusie za zatvorenými dverami o otázkach, ktorým často nerozumejú občania, ale aby sme zabezpečili to, aby už nikdy nevideli takú krízu, ako bola, keď sa nám skoro rozpadla spoločná mena, alebo v ostatných rokoch pri nekontrolovanej migrácii," podotkol štátny tajomník.

"To všetko bude ovplyvnené dianím v členských krajinách. Vidíme, že sme predpokladali, že už Nemecko bude v plnej sile za stolom s novou vládou, nie je to tak, to sú veci, ktoré patria do politiky. Treba mať ale na mysli, že toto všetko, rovnako s brexitom, bude ovplyvňovať celú debatu o budúcnosti," podčiarkol Korčok.

Síce v Budapešti podľa jeho vyjadrenia boli prítomné krajiny tzv. balkánskej trasy migrantov, o migrácii sa ale v pondelok nehovorilo. Samozrejme, že bola spomenutá ako jedna z kľúčových oblastí, kde stále existuje problém. "Treba sa pohnúť pri hľadaní určitých riešení, ale migrácia dnes nebola takou silnou témou, ako by sme očakávali," uzavrel štátny tajomník slovenského rezortu diplomacie.

Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó vyhlásil, že bez strednej a juhovýchodnej Európy nemôže byť silná Európska únia. "My tu v strednej Európe sme dokázali, že ilegálnu migráciu je možné zastaviť, že dosahujeme rast ekonomiky, ktorý je nad priemerom EÚ, a teda že veľkou mierou prispievame k posilneniu Únie," povedal maďarský minister.

Tento región podľa jeho názoru je oprávnený očakávať od EÚ, aby zabezpečila zachovanie schengenského priestoru, aby napomohla vytvoreniu energetickej bezpečnosti strednej Európy a aby urýchlila rozširovanie EÚ.