Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

USA ukončili svoju 70-ročnú vojenskú prítomnosť v Soule

Na archívnej snímke americký minister Jim Mattis pricestoval do Soulu. Foto: TASR/AP

Armáda USA mala veliteľstvo v soulskej štvrti Jongsan od príchodu amerických vojakov na konci druhej svetovej vojny.

Soul 29. júna (TASR) - Spojené štáty v piatok oficiálne ukončili svoju 70 rokov trvajúcu vojenskú prítomnosť v juhokórejskom hlavnom meste Soul. Otvorili totiž nové veliteľstvo vo väčšej vzdialenosti od hranice so Severnou Kóreou, informovala agentúra AP.

Armáda USA mala veliteľstvo v soulskej štvrti Jongsan od príchodu amerických vojakov na konci druhej svetovej vojny. Veliteľstvo bolo symbolom americko-juhokórejského spojenectva zameraného na odradenie Severnej Kórey od útočných úmyslov, ale aj dlhodobou príčinou protiamerických nálad, keďže sa nachádzalo na lukratívnom pozemku.

K presťahovaniu veliteľstva do väčších priestorov na základni Camp Humphreys, približne 70 kilometrov južne od Soulu, prichádza v čase zmiernenia napätia na Kórejskom polostrove, ale s aktuálnym vývojom situácie nesúvisí. Plánovalo sa totiž už viac ako desať rokov, ale niekoľkokrát došlo k odkladom pre problémy s výstavbou a financovaním.

Nové veliteľstvo na 1420-hektárovom pozemku, ktorého výstavba stála 11 miliárd dolárov (9,4 mld. eur), je najväčšou americkou zámorskou základňou. Nachádza sa v prístavnom meste Pchjongtchäk na západe krajiny a neďaleko americkej leteckej základne. Nové americké veliteľstvo je optimálnou lokalitou umožňujúcou rýchly presun a zhromaždenie vojakov v čase krízy, dodáva AP.