Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Kosovo pre etnické napätie v krajine odkladá komunálne voľby

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Kosovská prezidentka odôvodnila rozhodnutie tiež analýzami bezpečnostnej situácie zo strany polície a tajných služieb.

Priština 10. decembra (TASR) - Komunálne voľby v Kosove sa pre narastajúce etnické napätie v krajine preložia z pôvodného decembrového termínu na apríl budúceho roku. V sobotu to po rokovaniach s politickými stranami v Prištine oznámila kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Presný dátum volieb, ktoré sa mali konať v termíne 18.-25. decembra, bude ohlásený neskôr.

Dôvodom konania volieb je, že zo svojich funkcií odstúpili srbskí starostovia a lokálni predstavitelia v štyroch obciach na severe Kosova. Protestovali tým proti plánovaným krokom Prištiny čo sa týka pokutovania vodičov, ktorí si na vozidlách nevymenili srbské poznávacie značky za kosovské. Tento spor sa medzičasom podarilo urovnať.

Kosovská prezidentka odôvodnila rozhodnutie tiež analýzami bezpečnostnej situácie zo strany polície a tajných služieb.

DPA v tejto súvislosti uvádza, že v noci na piatok srbskí militanti strieľali na kosovskú policajnú hliadku v meste Zvečan na severe krajiny. Pri incidente utrpel ľahké zranenia jeden policajt, policajné vozidlo bolo vážne poškodené.

V utorok zase militantní Srbi strieľali do vzduchu, aby rozohnali policajtov a volebných predstaviteľov, ktorí uskutočňovali prípravy na hlasovanie. Kosovská polícia v reakcii na tieto udalosti posilnila svoje sily v severnej časti rozdeleného mesta Mitrovica. V častiach tejto prevažne Srbmi obývanej polovice mesta, kde žijú Albánci a Bosniaci, bolo rozmiestnených dodatočných 300 policajtov.

V severnej Mitrovici, ktorá sa nachádza bezprostredne pri srbských hraniciach, má Belehrad vlastné mocenské štruktúry, ktoré sa opierajú o militantných aktivistov a kriminálnikov, píše DPA.

V súčasnosti už takmer výlučne etnicky albánske Kosovo sa v roku 1999 s pomocou Severoatlantickej aliancie oddelilo od Srbska a v roku 2008 vyhlásilo nezávislosť. Viac než sto krajín ju uznalo. Naopak, nezávislé Kosovo neuznáva Srbsko, Rusko a Čína, ale ani päť členských krajín Európskej únie – okrem Slovenska tiež Cyprus, Grécko, Rumunsko a Španielsko.