Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 14. november 2024Meniny má Irma
< sekcia Zahraničie

Kosovskí Srbi bojkotujú komunálne voľby na severe

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

V marci Kosovo a Srbsko nepodpísali potenciálne historickú dohodu o normalizácii vzájomných vzťahov, napriek intenzívnej kyvadlovej diplomacii sprostredkovateľov z Európskej únie.

Mitrovica 23. apríla (TASR) - Srbská menšina v Kosove bojkotovala nedeľné komunálne voľby na severe. Tento krok môže ešte viac zhoršiť napätie medzi kosovskou vládou a srbskou komunitou, ktorá je zväčša lojálna susednému Srbsku. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

Kosovo vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008, ale Belehrad ho stále pokladá za svoju provinciu. V Kosove žije približne 120.000 Srbov, mnohí z nich v štyroch severných okresoch, ktoré majú spoločnú hranicu so Srbskom. Práve v týchto okresoch sa v nedeľu konajú komunálne voľby - je to pokus obnoviť tamojšie samosprávy, pretože srbskí členovia zastupiteľstiev vlani v novembri odstúpili.

V severných enklávach Kosova dochádza často k nepokojom, keďže tamojší etnickí Srbi, rovnako ako Belehrad, nikdy neprijali jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova.

Zo 45.000 voličov oprávnených v nedeľu odovzdať hlas je 95 percent etnických Srbov. Belehrad bojkot podporuje a presadzuje vytvorenie združenia srbských samospráv - čo je forma autonómie pre srbskú menšinu v Kosove, kde väčšinu z 1,8 milióna obyvateľov tvoria etnickí Albánci.

"Nenávidím každého, kto sa na týchto voľbách zúčastňuje..., pretože tým prijíma albánsky štát," povedal Milan Bulatovič, obyvateľ severného mesta Mitrovica, a narážal tým na nezávislé Kosovo.

Šéf volebnej komisie Kreshnik Radoniqi informoval, že v nedeľu sa "otvorilo 19 volebných miestností, ako aj bolo plánované". Neboli hlásené žiadne prípady násilia.

Nedeľný bojkot teoreticky znamená, že strany etnických Albáncov môžu ovládnuť miestne samosprávy na severe Kosova.

V marci Kosovo a Srbsko nepodpísali potenciálne historickú dohodu o normalizácii vzájomných vzťahov, napriek intenzívnej kyvadlovej diplomacii sprostredkovateľov z Európskej únie.