Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 4. december 2024Meniny má Barbora a Barbara
< sekcia Zahraničie

Krajiny EÚ odporúčajú menšie vystavenie občanov pasívnemu fajčeniu

Ilustračné foto. Foto: TASR - Tomáš Halász

Odporúčanie o prostredí bez dymu a aerosólov bolo v utorok prijaté na úrovni ministrov.

Brusel 3. decembra (TASR) - Rada EÚ pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti v utorok v Bruseli prijala odporúčanie, ktoré má znížiť dôsledky pasívneho fajčenia. Ide o súčasť zámerov Európskeho plánu boja proti rakovine, informuje o tom spravodajca TASR.

Odporúčanie o prostredí bez dymu a aerosólov bolo v utorok prijaté na úrovni ministrov. Povzbudzuje krajiny EÚ, aby rozšírili rozsah súčasnej ochrany proti pasívnemu fajčeniu aj o vonkajšie priestory ako sú detské ihriská či terasy reštaurácií. Nové opatrenia sa budú týkať aj nových tabakových výrobkov, tiež elektronických cigariet a zahrievaných tabakových výrobkov (HTP).

"Boj proti neprenosným chorobám, akými sú rakovina a kardiovaskulárne ochorenia, je prioritou maďarského predsedníctva v Rade EÚ. Dnešné odporúčanie pomôže predchádzať takýmto ochoreniam znížením pravdepodobnosti vystavenia pasívnemu fajčeniu a aerosólom, najmä u detí a mladých ľudí," uviedol maďarský štátny tajomník pre zdravotníctvo Péter Takács, ktorý predsedal stretnutiu.

Od prijatia posledného odporúčania Rady EÚ o oblastiach bez dymu v roku 2009 sa na trh dostalo množstvo nových tabakových a s nimi súvisiacich výrobkov, vrátane elektronických cigariet, HTP a zahrievaných bylinných výrobkov. Ich emisie môžu vdychovať okrem užívateľov aj iní ľudia v blízkosti.

Odporúčanie prijaté Radou ministrov rozširuje ustanovenia odporúčania z roku 2009 aj na výrobky uvoľňujúce aerosóly. S cieľom poskytnúť účinnú ochranu proti nim budú členské krajiny EÚ vyzvané, aby obmedzovali používanie týchto produktov v určitých verejných priestoroch, verejnej doprave, aj na pracovisku.

Nové odporúčanie uznáva prevahu a potenciálne škodlivé účinky (najmä na deti a mladých ľudí) sekundárneho vystavenia sa dymu a aerosólom vo vonkajších priestoroch (terasy reštaurácií, ihriská, pláže a verejná doprava). Rada EÚ preto odporúča krajinám rozšíriť ochranu pred sekundárnym dymom a aerosólmi na širší okruh miest.

Členské štáty tiež očakávajú, že EK do piatich rokov podá správu o pokroku pri zavedení tohto odporúčania.

EK zverejnila návrh na revíziu odporúčania z roku 2009 o prostredí bez dymu v septembri tohto rok. Tento návrh je súčasťou európskeho plánu boja proti rakovine s cieľom do roku 2040 vytvoriť "generáciu bez tabaku", v ktorej tabakové výrobky používa menej ako päť percent populácie.