Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Krajiny V4 zriadia krízové centrum pre zvládnutie migračnej krízy

Na archívnej snímke zľava predseda vlády SR Robert Fico, predsedníčka vlády Poľska Beata Szydlová, predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka a predseda vlády Maďarskej republiky Viktor Orbán počas spoločného fotenia. Foto: TASR - Michal Svítok

Krajiny V4 podporujú návrh úradujúceho slovenského predsedníctva v Únii opierajúci sa o princíp tzv. pružnej solidarity a vnímajú ho ako pokus o dosiahnutie kompromisu v rámci EÚ, zdôraznil Blaszczak.

Varšava 21. novembra (TASR) - Krajiny Vyšehradskej štvorky zriadia spoločné krízové centrum pre zvládnutie migračnej krízy, a to pod vedením Poľska, ktoré je v súčasnosti predsedníckou krajinou zoskupenia.

Na tlačovej konferencii po rokovaní vedúcich predstaviteľov rezortov vnútra krajín V4 to vo Varšave dnes oznámil maďarský minister vnútra Sándor Pintér.

Účastníci schôdzky v poľskej metropole využili príležitosť na konzultáciu o možnostiach riešenia migračnej krízy.

Minister vnútra SR Robert Kaliňák na margo avizovaného centra podľa tlačovej agentúry MTI uviedol, že to bude príspevok k uplatneniu princípu účinnej solidarity.

Hostiteľ, poľský minister vnútra Mariusz Blaszczak v tejto súvislosti poukázal na fakt, že krajiny V4 sa usilujú, aby Európska komisia akceptovala ich názor, že systém prerozdeľovania utečencov sa ukázal ako neefektívny. Zároveň pripomenul, že spomedzi predpokladaných 160.000 migrantov sa doteraz podarilo prerozdeliť iba asi 6000 ľudí, a tento systém navyše priťahuje ďalších utečencov, avšak krízu nerieši.

Krajiny V4 podporujú návrh úradujúceho slovenského predsedníctva v Únii opierajúci sa o princíp tzv. pružnej solidarity a vnímajú ho ako pokus o dosiahnutie kompromisu v rámci EÚ, zdôraznil Blaszczak.

Maďarský minister vnútra Sándor Pintér pri tejto príležitosti uviedol, že mnohí politici Únie si v súvislosti so súčasnou situáciou zamieňajú pojmy migranti a utečenci. Na ilustráciu uviedol, že v uplynulom roku prišli ilegálne cez zelenú hranicu do Maďarska ľudia zo 104 krajín sveta. V takom množstve štátov nezúri vojna, nepanuje katastrofálna situácia, teda ich nezákonný vstup na územie krajiny bol neopodstatnený. Preto sa treba vrátiť k zákonnému rámcu, zdôraznil.