Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Zahraničie

Kremeľ: Americké obvinenia o zasahovaní Ruska do volieb sú nepodložené

Americkí voliči počas príchodu na hlasovanie, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Obvinenia sa valia každý deň. Všetky sú úplne nepodložené, nie sú na ničom založené, konštatuje hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Moskva 22. októbra (TASR) - Kremeľ vo štvrtok dôrazne odmietol ako "úplne nepodložené" tvrdenia amerických predstaviteľov, že Moskva získala informácie o voličoch v USA a ovplyvňovala verejnú mienku pred prezidentskými voľbami naplánovanými na 3. novembra. Obdobné obvinenia na svoju adresu zároveň dôrazne odmietol aj Irán, uvádza agentúra AFP.

V stredu večer totiž na tlačovej konferencii vysokopostavení predstavitelia amerických tajných služieb oznámili, že Rusko a Irán získali informácie týkajúce sa registrácie amerických voličov so zámerom ovplyvniť novembrové voľby v USA.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii na tieto obvinenia vo štvrtok povedal novinárom: "Obvinenia sa valia každý deň. Všetky sú úplne nepodložené, nie sú na ničom založené."

S uvedenými tvrdeniami o zasahovaní do volieb vystúpili na stredajšej tlačovej konferencii riaditeľ amerických tajných služieb (DNI) John Ratcliffe a riaditeľ Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Chris Wray. Rusko a Irán sa podľa nich pokúšajú ovplyvňovať nálady americkej verejnosti pred prezidentskými a kongresovými voľbami, ktoré sa budú v USA konať 3. novembra.

Ratcliffe konkrétne obvinil Irán z toho, že stál za rozosielaním "falošných" emailov americkým občanom, ktorých cieľom bolo "zastrašiť voličov, podnietiť nepokoje a poškodiť" súčasného prezidenta USA Donalda Trumpa. Irán tiež podľa Ratcliffa šíril video, ktoré naznačovalo možnosť vykonávania volebných podvodov - napríklad takého, že ľudia budú posielať sfalšované volebné lístky, aj z územia mimo USA.

Riaditeľ DNI nevysvetlil, ako sa Rusko a Irán k údajom z registrov voličov dostali. Ich cieľom však bolo podľa Ratcliffa zneužiť tieto údaje, aby "registrovaným voličom posúvali falošné informácie s cieľom vyvolať zmätok, rozsievať chaos a podkopávať dôveru v americkú demokraciu".

Predstavitelia amerických tajných služieb zvolali tlačovú konferenciu po tom, ako sa objavili správy o zastrašovaní voličov v minimálne štyroch štátoch vrátane Floridy a Pensylvánie, ktoré majú kľúčový význam pre výsledky prezidentských volieb v USA.

Demokratickí voliči v týchto štátoch dostali zastrašujúce emaily, v ktorých im údajní stúpenci krajnej pravice hrozili odplatou, ak nebudú vo voľbách hlasovať za Trumpa. Organizátori tejto akcie evidentne získali emailové adresy voličov z registračných zoznamov jednotlivých amerických štátov.