Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Kremeľ nevylúčil nový kontakt Bidena s Putinom

Na archívnej snímke americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin prichádzajú na stretnutie v Ženeve. Foto: TASR/AP

Washington a NATO signalizujú určitú ochotu diskutovať o niektorých otázkach súvisiacich s touto situáciou, čo je pravdepodobne pozitívne, povedal hovorca Kremľa.

Moskva 20. januára (TASR) - Kremeľ nevylučuje "nový kontakt" ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým prezidentom Joeom Bidenom po tom, ako Spojené štáty odpovedia na návrhy Ruska týkajúce sa bezpečnostných záruk. Podľa agentúry TASS to vo štvrtok vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Peskov okrem toho uviedol, že "signály z Washingtonu" o pripravenosti diskutovať o téme nerozmiestňovania zbraní na Ukrajine hodnotí Moskva ako "pozitívny fakt".

"Washington a NATO signalizujú určitú ochotu diskutovať o niektorých otázkach súvisiacich s touto situáciou, čo je pravdepodobne pozitívne," povedal hovorca Kremľa.

K vývoju situácie okolo Ukrajiny sa vyjadrila vo štvrtok aj hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová. Uviedla, že vyhlásenia Západu o údajnej príprave ruskej invázie na Ukrajinu sú "informačnou zásterkou na prípravu vlastných provokácií".

Na archívnej snímke hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová v Moskve.
Foto: TASR/AP


Tieto obavy Moskvy podľa Zacharovovej potvrdzuje Západ aj reálne, keď "Británia už niekoľko dní posiela na Ukrajinu zbrane vojenskými dopravnými lietadlami svojich vzdušných síl". Spresnila, že sa uskutočnilo najmenej šesť letov, pričom "každé lietadlo môže zobrať na palubu až 77,5 tony nákladu, teda spolu asi 460 ton zbraní".

Zacharovová ďalej povedala, že Washington dodal Kyjevu 30 prenosných protitankových raketových kompletov stredného dosahu Javelin a 180 protitankových rakiet. Vyhlásila tiež, že podľa zistení ruskej strany budú na Ukrajinu dodané prenosné protitankové systémy, ktoré sú určené na použitie aj v zastavaných oblastiach. Na cvičisku Javoriv v Ľvovskej oblasti "západní inštruktori cvičia ukrajinskú armádu" ako viesť takéto vojenské operácie.

Na brífingu v Moskve Zacharovová kritizovala, že Poľsko, Litva a Ukrajina posilňujú svoju vojenskú prítomnosť pozdĺž hraníc, takže Rusko a Bielorusko sú nútené na takéto provokácie primerane reagovať.

"Zdieľame obavy našich bieloruských kolegov, spojencov, z posilňovania vojenskej prítomnosti NATO pozdĺž vonkajších hraníc Bieloruska," prízvukovala Zacharovová.

Pripomenula, že ide o spoločnú hranicu Zväzového štátu Ruska a Bieloruska i spoločenstva krajín združených v Organizácii dohody o kolektívnej bezpečnosti (ODKB). Preto sú "Rusko a Bielorusko nútené adekvátne reagovať, a to aj prostredníctvom spoločných leteckých hliadok, pravidelného spoločného výcviku, cvičení a podobne".

Generálny tajomník ODKB Stanislav Zas vo štvrtok vyhlásil, že ODKB má v úmysle pokračovať v aktivitách na posilnenie svojej vojenskej zložky po "mierovej operácii" v Kazachstane, ktorá sa uskutočnila začiatkom januára na žiadosť kazašského prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva.