Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Kremeľ považuje H. Clintonovej obvinenia za súčasť jej kampane

Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová. Foto: TASR/AP

Z útoku na počítačové servery Demokratickej strany obvinila kandidátka na prezidenta USA H. Clintonová ruskú rozviedku GRU.

Moskva 1. augusta (TASR) - Vyhlásenia prezidentskej kandidátky amerických demokratov Hillary Clintonovej ohľadom hackerov z Ruska sú súčasťou rétoriky jej predvolebnej kampane a nie sú obvineniami na adresu ruského vedenia. Uviedol to dnes v Moskve hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Dodal, že Clintonovej vyhlásenie je emocionálne. Uviedol, že ruské úrady "nemali a nemajú nič spoločné s počítačovým terorizmom". "O tom nemôže byť ani reči," zdôraznil Peskov a pripomenul, že ruské vedenie opakovane upozorňovalo na nutnosť medzinárodnej spolupráce v tejto oblasti. Peskov súčasne vyjadril ľútosť, že Rusko doteraz zo strany partnerov nezaznamenalo ochotu vzájomne spolupracovať.

Z útoku na počítačové servery Demokratickej strany Clintonová obvinila ruskú rozviedku GRU. Vo vysielaní Fox News spresnila, že hackeri okrem toho zorganizovali aj zverejnenie mnohých e-mailov z prostredia Demokratickej strany.

Zdroje v Clintonovej štábe vyslovili predpoklad, že za počítačovými útokmi môžu byť ruskí hackeri, ktorí sa údajne takto snažia získať informácie kompromitujúce demokratov, čím by v kampani pomohli táboru republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa. Kremeľ tieto tvrdenia od začiatku odmieta, považuje ich za neopodstatnené a deklaruje, že Rusko nezasahuje do vnútornej politiky USA.

Na archívnej snímke z 12. marca 2015 ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) odpovedá na otázky novinárov, keď sa hovorca moskovského Kremľa Dmitrij Peskov snaží stopnúť kladenie otázok po skončení mierových rozhovorov v bieloruskom Minsku.
Foto: TASR/AP



Ruský diplomat Andrej Krutskich, ktorý je osobným vyslancom ruského prezidenta pre zvláštne úlohy, dnes pre agentúru Interfax uviedol, že Moskva sa obvineniami Clintonovej na adresu ruských tajných služieb zaoberá veľmi vážne, a to aj napriek tomu, že Biely dom nepodal oficiálny protest. Krutskich vyslovil podozrenie, že "s cieľom vplývať na amerických voličov sa prichádza s nedokázateľnými obvineniami".

Platforma WikiLeaks zverejnila minulý štvrtok, v tretí deň nominačného zjazdu demokratov, ktorý potvrdil Clintonovú ako prezidentskú kandidátku, záznamy z hlasovej odkazovej schránky Demokratického národného výboru (DNC), ktorý je oficiálnym riadiacim orgánom strany.

Ešte 22. júla sa dostalo na verejnosť aj takmer 20.000 e-mailov DNC z uplynulého roka. Predsedníčka DNC Debbie Wassermanová-Schultzová o dva dni neskôr oznámila odstúpenie z funkcie, keďže sa ukázalo, že stranícke vedenie napriek prísľubom nestrannosti počas procesu primárok favorizovalo Clintonovú na úkor jej súpera Bernieho Sandersa.

Uvedeným prienikom do systémov Demokratickej strany sa zaoberá americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI).