Protestujúci sa zhromaždili v Simferopoli, hlavnom meste ukrajinskej Krymskej autonómnej republiky.
Mŕtvy nemal na tele žiadne znaky zranení, dodal Interfax.
Krymský regionálny parlament v metropole Simferopol má dnes rokovať o kríze na Ukrajine. Proruské davy pred jeho budovou kričali "Krym je ruský!" Zišli sa však aj demonštranti, ktorí podporujú nových ukrajinských predstaviteľov po zosadení prezidenta Viktora Janukovyča a ktorí sú prevažne etnickí Tatári. Tí kričali "Ukrajina! Ukrajina!"
Hovorca krymskej polície poprel správy, že pri explózii v Simferopole, regionálnej metropole Krymu, zahynula jedna osoba.
Čiernomorský polostrov Krym administratívne pripojil k Ukrajine v roku 1954 vtedajší sovietsky vodca Nikita Chruščov. Krym je jedinou časťou Ukrajiny, kde tvoria väčšinu obyvateľstva etnickí Rusi, a v súčasnosti je hlavnou baštou odporu voči Majdanu, ktorý sa vzbúril proti ukrajinskému exprezidentovi Viktorovi Janukovyčovi. Ten sa údajne po úteku z Kyjeva skrýva práve na Kryme.
Nové vedenie Ukrajiny vyjadruje obavy zo súčasných separatistických tendencii na Kryme, kde sa rozkladá Krymská autonómna republika.
Protestujúci sa zhromaždili v Simferopoli, hlavnom meste ukrajinskej Krymskej autonómnej republiky, pred očakávanou mimoriadnou schôdzou regionálneho parlamentu. Poslanci majú diskutovať o súčasnej politickej kríze na Ukrajine.
Traja exprezidenti v spoločnom vyhlásení upozornili na hrozby
Traja bývalí ukrajinskí prezidenti dnes v spoločnom vyhlásení upozornili na sociálne a politické problémy, ktorým čelí Ukrajina, a vyzvali jej prechodných predstaviteľov, aby riešili krízu.
Informovala o tom tlačová agentúra Sinchua.
"Noví predstavitelia (štátu) by mali konať rýchlo a systematicky, aby zabránili negatívnemu vývoju, ktorý by sa mohol stať nebezpečenstvom pre budovanie krajiny," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré vydali exprezidenti Leonid Kravčuk, Leonid Kučma a Viktor Juščenko.
Podnecovanie separatistických nálad vo východných a južných oblastiach Ukrajiny je jedným z hlavných problémov štátu, uvádza sa ďalej vo vyhlásení.
Bývalí prezidenti vyjadrili obavy aj nad niektorými ďalšími negatívnymi javmi, ktoré nepriaznivo vplývajú na sociálnu stabilitu na Ukrajine. Vysvetlili, že v ukrajinskej spoločnosti sa objavujú prejavy "anarchie, nezákonnosti a prílišnej zhovievavosti".
Exprezidenti vo vyhlásení napísali, že dočasní predstavitelia sa sústreďujú na podporu národnostnej, jazykovej a kultúrnej jednoty ukrajinského ľudu, ale zároveň by mali dodržiavať demokratické zásady a vytvoriť spravodlivý právny systém, a tak prekonať spomínané problémy.