Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Zahraničie

Kubánski exulanti v Miami žiadali po smrti Castra slobodu

Ľudia oslavujú úmrtie kubánskeho lídra Fidela Castra pred reštauráciou Versailles v Malej Havane v Miami 26. novembra 2016. Bývalý kubánsky prezident Fidel Castro zomrel v piatok večer 25. novembra vo veku 90 rokov. Foto: TASR/AP

Mnoho kubánskych emigrantov si však myslí, že v ich rodnej krajine sa pravdepodobne neuskutoční veľká zmena, kým žije Castrov brat, 85-ročný Raúl Castro, a kým sú jeho spojenci vo vysokých funkciách.

Miami 1. decembra (TASR) - Stovky kubánskych emigrantov v americkom meste Miami na stredajšom zhromaždení žiadali po úmrtí revolučného vodcu Fidela Castra slobodu a demokraciu na komunistickom ostrove.

Ľudia sa zišli na slávnej ulici Calle Ocho v mestskej štvrti Little Havana, ktorej časti polícia zablokovala. Účastníci zhromaždenia mávali kubánskymi a americkými vlajkami, niesli pútače odsudzujúce Castra, počúvali prejavy a kubánsku hudbu. Na pódiu sa nachádzal nápis "Všetci za slobodnú Kubu", informovala dnes tlačová agentúra AP.

Prítomní si minútou ticha uctili pamiatku tých, ktorí zahynuli pri pokuse ujsť z Kuby, keď sa plavili cez nebezpečný Floridský prieliv, a tiež pamiatku ľudí, ktorých zabili v boji proti Castrovi. Takisto sa modlili za politických väzňov.

"Povedzme to jasne. Zišli sme sa tu, aby sme si pripomenuli, čím všetkým sme museli prejsť. Kuba žiada úplnú slobodu - teraz!" vyhlásil Humberto Arguelles, šéf združenia veteránov z neúspešnej invázie do kubánskeho Zálivu svíň v apríli 1961. Vtedy mali vojaci kubánskeho pôvodu, vycvičení v USA, za podpory americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) zvrhnúť vládu Fidela Castra. Jeho armáda však do niekoľkých dní inváziu porazila. Mnoho veteránov tejto bitky žije v Miami na Floride a práve oni patrili k organizátorom zhromaždenia.

Dav ľudí zareagoval na Arguellesa skandovaním: "Teraz!"

Rečníčka Sylvia Iriondová, predsedníčka organizácie Matky a ženy proti útlaku, vyzvala na skoncovanie s "jednostrannými ústupkami", ktoré urobila administratíva prezidenta Baracka Obamu pri nedávnom obnovení vzťahov s Kubou. Iriondová tiež vyjadrila nádej, že novozvolený americký prezident Donald Trump podporí ich požiadavky a aj zápas odporcov režimu na ostrove.

Na zhromaždenie prišli veľmi malé deti s rodičmi aj starší ľudia na invalidných vozíkoch. Oblasť Miami je domovom najväčšieho počtu Kubáncov v USA, sú ich približne dva milióny - väčšina z nich sú emigranti, ktorí sa dlhodobo stavajú proti Castrovi a komunistickej vláde.

Ešte pred zotmením krúžilo na oblasťou lietadlo s transparentom "Vive Cuba Libre", "Nech žije slobodná Kuba".

Krátko po tom, čo v sobotu skoro ráno 26. novembra bola verejnosti oznámená Castrova smrť vo veku 90 rokov, vyšli do ulíc tisíce amerických Kubáncov a ich spontánne oslavy trvali celý víkend.

Napriek všetkým výzvam na demokraciu a slobodu si mnoho kubánskych emigrantov myslí, že v ich rodnej krajine sa pravdepodobne neuskutoční veľká zmena, kým žije Castrov brat, 85-ročný Raúl Castro, a kým sú jeho spojenci vo vysokých funkciách.