Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Zahraničie

Lajčák pre MF DNES: Česko je nám v únii vzdialené, ale Zeman to zmení

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák Foto: FOTO TASR/Štefan Pušká

S prezidentom Zemanom očakávam, že sa český hlas v Európe posunie bližšie k stredu, viac k tomu hlavnému európskemu prúdu, teda aj k nám, uviedol Lajčák.

Praha 18. marca (TASR) - Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák povedal v rozhovore pre český denník MF DNES, že Slovensko je na dobrej ceste dohodnúť sa s Maďarskom na uzavretí spornej témy Benešových dekrétov. V dnes zverejnenom interview tiež dodal, že Robert Fico je vo svojom druhom funkčnom období oveľa lepším premiérom, než bol po roku 2006.

Blíži sa prvé výročie druhej vlády Roberta Fica a asi najväčším prekvapením sú veľmi dobré vzťahy s Maďarskom. Pritom sa naopak čakal tvrdý stret medzi ľavicovou vládou Roberta Fica a pravicovým kabinetom Viktora Orbána. Ako je to možné? opýtal sa Lajčáka denník MF DNES.

"Imidž, ktorý o Robertovi Ficovi vytvorili médiá, neodráža to, kým skutočne je. Mnohé analýzy, ktoré som čítal, mali strašne ďaleko od skutočnosti. Podobné je to s Viktorom Orbánom. To za prvé. Za druhé, niet pochýb o tom, že konfrontácia, ktorá tu bola v rokoch 2006-2010, ublížila obidvom stranám. Ja som to vnímal až zahanbujúco, keď sme museli pred tretími krajinami alebo európskymi inštitúciami odpovedať na to, aké sú naše problémy. A úplne bola pre mňa neprijateľná predstava, že by som cestoval po svete a ohováral, sťažoval sa na susedný štát. Sme predsa stredoeurópske krajiny, sme v EÚ, v NATO. Tá konfrontácia nikomu nepomohla, ľudia z toho boli unavení a imidžu oboch krajín v EÚ to neprospelo," uviedol slovenský minister.

"Treťou vecou je, že Slovensko stratilo Slotu. To bola vtedy automatická odpoveď na všetko, každý do nás mohol kopať, pretože Slota... Toto odpadlo. Už nie sme v pozícii ľahkého terča a fackovacieho panáka," vysvetlil Lajčák.

Najvážnejším rozporom medzi Budapešťou a Bratislavou je dvojité občianstvo

Zvonka dobre fungujúci vzťah Fico-Orbán vznikol, keď sa premiéri stretli vlani v apríli vo Varšave. Lajčák uviedol, že pred stretnutím boli obaja nervózni, lebo sa ešte nestretli, ale veľa toho o sebe počuli. Skutočne s prekvapením zistili, že témy, ktorými žijú, sú si veľmi blízke a podobné. A zhodli sa na tom, že oni ako premiéri sa budú sústreďovať na ekonomiku, a ministrom zahraničia nechali všetko ostatné. Pritom žiaden problém v slovensko-maďarských vzťahoch sa nezametá pod koberec.

Maďarsko je mnohými európskymi štátmi kritizované za to, že vláda Viktora Orbána, ktorá disponuje ústavnou väčšinou, zneužíva túto moc na okliešťovanie demokracie. Denník MF Dnes položil otázku, prečo Slovensko mlčí. Podľa slov Lajčáka je to veľmi citlivá otázka. Tak ako Slovensko reaguje citlivo, keď maďarská strana hodnotí slovenský vnútropolitický vývoj, podobne citlivo by reagovala Budapešť. "Na to máme celoeurópske inštitúcie - Radu Európy, Európsku komisiu, Benátsku komisiu, OBSE, Vysokého komisára pre národnostné menšiny. Tieto inštitúcie tu sú na to, aby sa vyjadrovali," dodal Lajčák.

Najvážnejším rozporom medzi Budapešťou a Bratislavou je však dvojité občianstvo a za tento zákon platí SR podľa českého denníka vysokú cenu, pretože o slovenské občianstvo prichádzajú mnohí Slováci v iných krajinách, ako napríklad v Británii či Írsku. Lajčák odpovedal, že maďarský zákon bol prijatý takým necitlivým spôsobom krátko pred voľbami - a slovenský zákon by nebol prijatý, keby nebolo toho maďarského. Experti z oboch štátov však už teraz rokujú, aby sa problém vyriešil a bolo prijaté politické rozhodnutie, vďaka ktorému nebude "nikto netriumfovať", povedal Lajčák.

Spochybnenie Benešových dekrétov by znamenalo začiatok revizionizmu

MF DNES položil ďalej otázku, na čo sú Slovensku Benešove dekréty: "Maďarov ste nevyhnali, majetok vracať nemusíte. Prečo sa držíte dekrétov tak kŕčovito ako Česi?" Lajčák vysvetlil, že dekréty sú súčasťou nášho právneho systému, ktorý vznikal v realite povojnovej Európy a odrážal výsledok druhej svetovej vojny.

"Dnes už splnili svoju historickú úlohu a už sa na nich nezakladajú žiadne právne vzťahy. Dôvod, prečo trváme na interpretácii Benešových dekrétov, je ten, že pre nás sú spojené s interpretáciou výsledkov vojny. Spochybnenie Benešových dekrétov by znamenalo začiatok revizionizmu," dodal Lajčák.

Slovensko na rozdiel od českého exprezidenta Václava Klausa súhlasí s Nemeckom, pokiaľ ide o riešenie krízy eura, teda je za urýchlenie ďalšej integrácie Európy. Lajčák povedal: "Potrebujeme ešte hlbšiu integráciu a nebojíme sa jej. Dôležité ale je, aby integrácia bola v oblastiach, ktoré treba integrovať. Aby sme neintergrovali to, čo môže pokojne zostať v kompetencii národných štátov."

Fico je veľmi schopný a talentovaný politik, tvrdí Lajčák

MF DNES pokračovalo témou rozpadu Československa. Najprv sme sa rozdelili, ale potom sme sa zišli v Európskej únii. "Nie je to tak, že sa v únii od seba naopak opäť vzďaľujeme? Premiér Nečas nelieta na samity s Robertom Ficom, ale s (britským premiérom) Davidom Cameronom," uviedol denník. Lajčák potvrdil, že pozície Česka a Slovenska sú v európskej politike najviac vzdialené. Podľa jeho názoru to však má dôvody politické a za týmito dôvodmi stál prezident Václav Klaus, ktorého vláda nemohla ignorovať - a tým skôr vláda, v ktorej je ODS.

"S prezidentom Zemanom očakávam, že sa český hlas v Európe posunie bližšie k stredu, viac k tomu hlavnému európskemu prúdu, teda aj k nám," uviedol Lajčák.

Premiér Robert Fico
Foto: TASR/AP
Denník pripomenul, že premiér Fico v rokoch 2006-2010 prejavoval azda až príliš veľké sympatie voči takým štátom ako Kuba, Venezuela alebo Medvedevovo i Putinovo Rusko. V poslednom roku však denník nič také nezaznamenal. Zmenil sa Robert Fico? "Na začiatku svojho prvého premiérskeho obdobia sa učil a jeho zahranično-politický tím bol veľmi slabý, prakticky neexistoval. On je veľmi schopný a talentovaný politik, ktorý sa toho veľa naučil, veľa toho pochopil. Teraz mu nemusím nič vysvetľovať, on tú zahraničnú politiku dnes chápe veľmi dobre a to vo všetkých témach," povedal Lajčák a dodal, že Fico je jedným z najsilnejších sociálnodemokratických politikov v Európe, takým zdravým sociálnodemokratickým politikom, ktorý sa snaží myslieť na "ľudí práce".

"Jeho druhé vládnutie je iné. Je v ňom viac ľahkosti; vie, o čom to je; vie, akým výzvam musí čeliť; má úplne iné kontakty v zahraničí; keď ide do Bruselu, vie, s čím tam ide. Aj osobne môžem povedať, že v tejto vláde vidím viac ľahkosti a menej kŕčovitosti. A to je len dobre," uviedol šéf slovenskej demokracie v rozhovore, ktorý zverejnil aj spravodajský web iDNES.cz.