Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Zahraničie

Lajčák: O mieri na Ukrajine sa viac hovorí, než sa robí

Šéf ministerstva zahraničných vecí Miroslav Lajčák Foto: TASR/Štefan Puškáš

Základná konštelácia názorov na sankcie voči Rusku sa nezmenila. Tie sa podľa šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka prijali preto, lebo predchádzajúce rokovania nepriniesli očakávaný výsledok.

Kyjev/Bratislava 16. januára (TASR) – Základná konštelácia názorov na sankcie voči Rusku sa nezmenila. Tie sa podľa šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka prijali preto, lebo predchádzajúce rokovania nepriniesli očakávaný výsledok. "Sankcie majú za cieľ vrátiť všetky strany za rokovací stôl a nájsť politické riešenie problému. K tomu zatiaľ nedošlo. Politický proces tu ale stále je a treba ho podporovať," priblížil minister v rozhovore pre TASR.

Urovnanie ukrajinskej krízy vidí v implementácii minskej dohody, na ktorej sa v septembri minulého roka dohodli predstavitelia ukrajinskej vlády a proruských separatistov. Ako poznamenal, Rusko, Ukrajina aj Európska únia ju považujú za základný dokument, avšak Moskva a Kyjev sa vzájomne obviňujú z jej porušovania.

Lajčák pripomenul, že dohoda je verifikovateľná, tak ako aj protichodné tvrdenia o jej nedodržiavaní. Hlavnú úlohu pri tom by podľa neho mala zohrávať Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá má v danom regióne svojich pozorovateľov.

"Všetky zúčastnené strany musia mať záujem na tom, aby misia OBSE mohla podávať vierohodné stanoviská. Pripadá mi až neseriózne, ako môžeme všetci hovoriť, že chceme to isté, ale situácia sa nezlepšuje, pričom ukazujeme prstom jeden na druhého,"
podčiarkol s tým, že existuje až príliš veľa interpretácií toho, čo sa z dohody plní a čo nie, a kto za to môže.

"Išiel by som cestou, aby sme sa všetci zhodli na jednej interpretácii, ktorá bude nespochybniteľná. Niekedy mám pocit, že sa o mieri viac hovorí, ako sa pre jeho dosiahnutie koná,"
upozornil Lajčák.

Dohoda o prímerí obsahuje 14 bodov, ktoré okrem iného zahŕňajú výmenu zajatcov, poskytovanie humanitárnej pomoci a stiahnutie ťažkých zbraní z bojiska. Odkedy bola uzavretá, sa však pravidelne porušuje.

Neozbrojení civilní pozorovatelia OBSE monitorujú dodržiavanie prímeria. Boje medzi vládnymi silami a proruskými separatistami na východe Ukrajiny si od vlaňajšieho apríla vyžiadali vyše 4700 obetí. Situácia sa za posledné dni zhoršila natoľko, že niektoré členské štáty organizácie dočasne stiahli svojich pozorovateľov z Luhanskej a Doneckej oblasti.