Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Pokrok v normalizácii vzťahov Prištiny a Belehradu EÚ adekvátne ocení

Miroslav Lajčák (vľavo) v Bruseli Foto: TASR/AP Photo

Vyhlásil dnes šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák, ktorý sa rozprával s predstaviteľom kosovskej administratívy zodpovedným za oblasť zahraničnej politiky Enverom Hoxhajom.

Bratislava/Brusel 10. februára (TASR) - O stave implementácie dohôd medzi Belehradom a Prištinou sa dnes rozprával šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák s predstaviteľom kosovskej administratívy zodpovedným za oblasť zahraničnej politiky Enverom Hoxhajom. Obaja sa stretli v Bruseli pred rokovaním ministrov zahraničných vecí EÚ. TASR o tom informoval tlačový odbor MZV.

Lajčák zdôraznil, že ďalší pokrok v normalizácii vzťahov medzi Kosovom a Srbskom je kľúčovým predpokladom pre napredovanie západného Balkánu v európskej integrácii. Ako poznamenal, pozitíve výsledky v procese normalizácie vzťahov budú zo strany únie adekvátne ocenené. "Je obzvlášť dôležité, aby obyvatelia Srbska i Kosova pocítili konkrétne pozitívne dôsledky záväzkov, ktoré boli v Bruseli dosiahnuté," dodal.

Hoxhaj ubezpečil, že prištinská administratíva je naďalej plne odhodlaná napĺňať všetky dohody, ku ktorým sa v dialógu so srbskou stranou zaviazala. Jej hlavnou prioritou v najbližšom čase je ukončenie rokovaní o Stabilizačnej a asociačnej dohode s EÚ.

Priština vedie s úniou rokovania v oblasti vízovej liberalizácie, ako aj právneho štátu, kde jej môžu slovenské skúsenosti pomôcť v prijímaní konkrétnych reformných krokov. Hoxhaj poďakoval Lajčákovi za podporu a uviedol, že Priština má záujem o dialóg a bilaterálnu spoluprácu so Slovenskom.

Kosovo po uzatvorení minuloročnej aprílovej dohody o normalizácii vzťahov, ktorú sprostredkovala šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová, začalo v októbri proces rokovaní o Stabilizačnej a asociačnej dohode. Je jediným potenciálnym kandidátom z Balkánu na vstup do EÚ, ktorý s Bruselom nemá dohodnutú liberalizáciu víz.

Normalizácia vzťahov so svojou bývalou provinciou zase umožnila Srbsku začať prístupové rozhovory s európskou dvadsaťosmičkou. Tie odštartovali 21. januára tohto roka.