Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Zahraničie

Lajčák: Sýrska opozícia musí ponúknuť serióznu alternatívu vládnutia

Miroslav Lajčák. Foto: TASR

Diplomati EÚ si podľa Lajčáka dobre uvedomujú súčasnú roztrieštenosť a nejednotnosť sýrskej opozície.

Brusel/Pafos 9. septembra (TASR) – Sýrsky prezident Bašár Asad musí z funkcie odísť a sýrska opozícia sa musí zjednotiť a ponúknuť serióznu alternatívu pre vládnutie. To je hlavný odkaz včerajšieho (8. 9. 2012) neformálneho zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné záležitosti v Pafose, ktoré pripravilo cyperské predsedníctvo v EÚ, uviedol minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák.

"Debata o Sýrii bola veľmi dlhá a ukázala, že názory diplomatov Európskej únie sú veľmi blízke. EÚ bude aj naďalej robiť všetko preto, aby sa zastavila krviprelievanie v Sýrii. Je jasné, že Bašár Asad musí odísť, ale v tejto chvíli je pre nás priorita, aby tí, čo prídu po ňom, ponúkali lepšiu perspektívu pre občanov Sýrie," uviedol Lajčák v telefonickom rozhovore pre TASR.

Z hľadiska záujmov EÚ by mala byť budúca vláda v Sýrii alternatívou k súčasnému režimu, aby sa zabezpečila ochrana práv všetkých občanov Sýrie.

"Je dôležité, aby budúca vláda bola reprezentatívna, čiže aby naozaj všetky zložky opozície, domácej, aj zahraničnej, boli v nej reprezentované," spresnil Lajčák pozíciu EÚ.

Diplomati EÚ si podľa neho dobre uvedomujú súčasnú roztrieštenosť a nejednotnosť sýrskej opozície. "Z neformálneho rokovania vzišiel silný impulz, že sa pokúsime všetci po svojich bilaterálnych linkách, ale aj spoločne ako EÚ, tlačiť a navrhovať, aby sa opozícia zjednotila, aby predložila alternatívy. To je teraz hlavný imperatív," povedal Lajčák.

V kontexte udalostí v Sýrii diplomati EÚ rokovali aj o spôsobe, ako najlepšie pomôcť niektorým krajinám v regióne, najmä Jordánsku, Libanonu a Turecku, ktoré najviac znášajú ťarchu utečencov zo Sýrie.

Šéf slovenskej diplomacie tiež uviedol, že diplomati sa včera zhodli, že EÚ je pripravená predložiť ďalšie sankcie voči režimu v Sýrii. Novú sériu opatrení má do októbra pripraviť šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová. EÚ sa zároveň bude zameriavať na pokračovanie dialógu s Ruskom a Čínou, od ktorých postoja do značnej miery záleží pokračovanie vývoja udalostí v Sýrii.