Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

Laureát Nobelovej ceny vyzval Obamu zmeniť čas návštevy Argentíny

Barack Obama. Foto: TASR/AP

Obama by mal pricestoval do argentínskej metropoly Buenos Aires 23. marca z Kuby a zostať v krajine do 24. marca.

Buenos Aires 3. marca (TASR) - Argentínsky laureát Nobelovej ceny mieru povedal, že americký prezident Barack Obama by mal zrušiť svoju návštevu Argentíny naplánovanú na 24. marca, pretože je to 40. výročie prevratu, pri ktorom sa k moci v krajine dostala vojenská vláda, ktorá mala podporu USA.

Adolfo Pérez Esquivel získal Nobelovu cenu mieru v roku 1980 za svoju obranu ľudských práv počas argentínskej diktatúry (1976-83). Agentúre AP povedal, že tento týždeň zverejní otvorený list s uvedenou výzvou.

Esquivel a Obama sa poznajú vďaka Nobelovej cene, Obama ju získal v roku 2009. Podľa Esquivela spolu komunikovali aj predtým v záležitostiach ľudských práv a zadržiavania väzňov na neurčitý čas na americkej námornej základni v kubánskom zálive Guantánamo.

Esquivel povedal, že víta Obamu a považuje za správne, že prezident USA chce spoznať bližšie ľudí v Latinskej Amerike. Nemal by si však na túto návštevu zvoliť 24. marec. V tento deň v roku 1976 armáda uskutočnila v Argentíne prevrat. Ľudskoprávne skupiny odhadujú, že počas vojenskej vlády v krajine v rokoch 1976-83 bolo zabitých alebo zmizlo 30.000 ľudí.

"Ja tom tú éru prežil, tie lety smrti, mučenie, väzenia, exily. A keď tú situáciu analyzujete hlbšie, za prevraty v Latinskej Amerike boli zodpovedné Spojené štáty," citovala ho AP.

Obama by mal pricestoval do argentínskej metropoly Buenos Aires 23. marca z Kuby a zostať v krajine do 24. marca. Návštevu oznámili pred niekoľkými týždňami, ale mnohé ľudskoprávne organizácie sa vyslovili proti prítomnosti prezidenta USA v Argentíne v tento deň.

Argumentujú tým, že vojenské vlády v regióne prežívali zásluhou podpory USA počas obdobia studenej vojny. Upozorňujú na odtajnené dokumenty amerického ministerstva zahraničných vecí, ktoré naznačujú, že vtedajší minister Henry Kissinger dal súhlas na to, aby generáli používali taktiky "špinavej vojny" v záujme zachovania občianskeho poriadku.

Argentínsky prezident Mauricio Macri sa pokúsil spor uhladiť. Stretol sa so zástupcami ľudskoprávnych skupín a zdôraznil im, že návšteva nezatieni spomienkové akcie. Aktivistov však nepresvedčil.

"Myslím si, že je správne, že Obama príde. Otázka je, kedy," dodal Esquivel.