Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. máj 2025Meniny má Urban
< sekcia Zahraničie

Ľavicový blok vo Francúzsku rokuje o kandidátovi na post premiéra

Ľudia sa zhromaždili na parížskom Námestí Republiky po skončení druhého kola predčasných parlamentných volieb vo Francúzsku v nedeľu 7. júla 2024. Foto: TASR/AP

Na základe volebného výsledku je ľavicový NFP oprávnený navrhnúť Macronovi svojho kandidáta na post premiéra.

Paríž 15. júla (TASR) - Vo francúzskom Novom ľudovom fronte (NFP), ktorý zvíťazil v nedávnych parlamentných voľbách, stále nie je zhoda na kandidátovi na budúceho premiéra. V nedeľu sa tohto boja vzdala Haguette Bellová, ktorá mala podporu väčšiny koaličných strán, informuje agentúra AFP.

NFP, ktorý spája krajne ľavicové Nepoddajné Francúzsko (LFI), komunistov, zelených a socialistov, v predčasných voľbách získal nečakane najviac poslaneckých kresiel, nie však väčšinu. Centristický tábor prezidenta Emmanuela Macrona skončil druhý a krajne pravicové Národné združenie (RN) bolo tretie.

Na základe volebného výsledku je ľavicový NFP oprávnený navrhnúť Macronovi svojho kandidáta na post premiéra. Po takmer týždni rokovaní vzišla Bellová, bývalá poslankyňa za komunistov a súčasná predsedníčka regionálnej rady francúzskeho zámorského územia Réunion, ako možná kandidátka, na ktorej je v rámci koaličného bloku kompromis.

Za političku sa postavili tri zo štyroch strán NFP vrátane komunistov, zelených aj LFI, ktorého predseda Jean-Luc Mélenchon označil Bellovú za "riešenie" politického politickej patovej situácie.

Strany však nedokázali presvedčiť stredoľavicových socialistov, ktorí naďalej podporujú svojho straníckeho šéfa Oliviera Faureho. V dôsledku toho Bellová v nedeľu vyhlásila, že sa svojej kandidatúry vzdáva.

Vo vyhlásení uviedla, že na jej kandidatúre nie je zhoda v rámci všetkých členov NFP, predovšetkým socialistov. "V nádeji na skorú dohodu v rámci NFP som sa rozhodla bez ďalšieho odkladu odmietnuť ponuku, ktorú som dostala," dodala Bellová.

Koaličné strany sa tak naspäť vrátia k rokovaniam. Tajomník socialistov Pierre Jouvet v nedeľu večer pre AFP povedal, že zatiaľ niet žiadneho mena kandidáta, na ktorom by bol konsenzus.

Macronov blok podľa AFP už predtým vylúčil vládny post v akomkoľvek novom kabinete pre LFI, najsilnejšiu stranu v rámci NFP, alebo krajne pravicové RN Jordana Bardellu.

Rezort zdravotníctva pripravuje skríning onkologických ochorení

Ministerstvo priblížilo, že cieľom návrhu je zavedenie organizovaného skríningu na vykonávanie skríningu rakoviny hrubého čreva a konečníka, krčka maternice, pľúc, prostaty a prsníka.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron pricestoval v nedeľu do Vietnamu, ktorý je prvou zastávkou jeho cesty po juhovýchodnej Ázii. V jej rámci zavíta aj do Indonézie a Singapuru, informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Uganda v nedeľu oznámila, že „pozastavila“ všetky formy vojenskej spolupráce s Nemeckom, pretože jeho veľvyslanec Mathias Schauer sa údajne „zapája do podvratných aktivít“ v tejto východoafrickej krajine, informovala agentúra AFP.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odcestoval v nedeľu popoludní na oficiálnu návštevu Arménska. V Jerevane sa stretne s prezidentom krajiny Vahagnom Chačaturjanom aj s tamojším premiérom Nikolom Pašinjanom.

- Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chce prostredníctvom novej vyhlášky zaviesť organizovaný skríning onkologických ochorení. Vyplýva to z predbežnej informácie, ktorú rezort predložil.

- Kvôli požiaru v rozvodni sa v nedeľu ráno v juhofrancúzskom meste Nice bez dodávok elektriny ocitlo takmer 45.000 domácností. Primátor mesta Christian Estrosi v príspevku na sociálnej sieti X napísal, že incident bol „úmyselným činom.“

- V poľskej metropole Varšave sa v nedeľu na dvoch rôznych demonštráciách zhromaždili desaťtisíce ľudí, aby pred druhým kolom prezidentských volieb vyjadrili podporu kandidátom, Rafalovi Trzaskowskému z vládnej Občianskej koalície a Karolovi Nawrockému.

- Vláda SR ide podľa opozičného poslanca Gábora Grendela (Slovensko, Za ľudí, KÚ) urobiť všetko preto, aby sa zvýšila daň z nehnuteľností. Peniaze, ktoré v rámci konsolidácie vybrala od občanov, míňa neefektívne.

- Poslanci koaličného Hlasu-SD v parlamente nezahlasujú podľa ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas-SD) za prelomenie veta prezidenta Petra Pellegriniho k návrhom legislatívy o takzvaných covidových amnestiách a rente pre generálneho prokurátora.

- Štát vykompenzuje mestám, obciam a krajom náklady na 800-eurové odmeny pre zamestnancov vo verejnej správe. Garantované sú aj zdroje na zamestnancov, ktorí vykonávajú prenesený výkon štátnej správy.

- Bývalý slovenský hokejový obranca Zdeno Chára sa dočkal veľkej pocty. Víťaza Stanleyho pohára z roku 2011, dlhoročného reprezentanta a kapitána strieborných medailistov z MS 2012 uviedli v nedeľu do Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF)..

- Nočný útok Ruska, ktorý cielil na metropolu Kyjev a ďalšie ukrajinské oblasti, si podľa tamojších úradov vyžiadal najmenej 12 obetí vrátane troch detí.

- Aprílové zrútenie strechy v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky si vyžiadalo ďalšiu obeť. V noci na nedeľu po 46 dňoch v nemocnici podľahla zraneniam 33-ročná žena. Celkový počet obetí tragédie tak stúpol na 234.

- Pri ruskom kombinovanom útoku raketami a dronmi na Ukrajinu v noci na nedeľu zahynuli štyri osoby v Kyjevskej oblasti, štyri ďalšie podľahli úderu v Chmeľnyckej oblasti a jedna prišla o život v meste Mykolajiv, uviedli ukrajinskí predstavitelia.

- Vo Francúzsku a niekoľkých ďalších európskych krajinách bol detegovaný nový variant koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý sa v Ázii šíri už niekoľko týždňov. Vo Francúzsku boli potvrdené najmenej štyri prípady nákazy variantom NB 1.8.1.

- Slnečné žiarenie môže očiam spôsobiť mnoho nepríjemností. Nosenie slnečných okuliarov by preto malo byť pre každého samozrejmosťou. V relácii TASR TV Zdravie to uviedla primárka Očnej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave Nora Majtánová.

- Slovenská lezkyňa Martina Buršíková nepostúpila do finále boulderu na podujatí Svetového pohára v Salt Lake City.

- Futbalisti Bologne prehrali v záverečnom 38. kole talianskej Serie A s FC Janov 1:3.

- Medzinárodná porota 78. ročníka Medzinárodného filmového festivalu v Cannes pod vedením francúzskej herečky Juliette Binocheovej udelila Zlatú palmu svetoznámemu iránskemu režisérovi Džafarovi Panahímu za tajne nakrúcaný thriller "It Was Just an Accident."

- Hokejisti Švajčiarska si po roku opäť zahrajú vo finále majstrovstiev sveta. Obhajcovia striebra zvíťazili v druhom semifinálovom stretnutí na 88. MS v Štokholme nad Dánmi vysoko 7:0.

- Britský pretekár Lewis Hamilton na Ferrari klesne na štartovom rošte nedeľnej VC Monaka seriálu F1 o tri miesta.