Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Lavrov kritizoval americké sankcie voči Iránu

Sergej Lavrov, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Moskva tvrdí, že iránska jadrová dohoda zostáva v platnosti aj napriek obnoveniu amerických sankcií, zdôraznil podľa agentúry TASS Lavrov.

Madrid 6. novembra (TASR) - Protiiránske sankcie Spojených štátov sú absolútne nelegitímne a porušujú rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN. Vyhlásil to v utorok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

"Čo sa týka amerických opatrení voči Iránu, sú absolútne nelegitímne a flagrantne porušujú rezolúcie BR OSN. Formát, v akom boli tieto sankcie ohlásené a implementované, je hlbokým sklamaním," povedal šéf ruskej diplomacie.

Moskva tvrdí, že iránska jadrová dohoda zostáva v platnosti aj napriek obnoveniu amerických sankcií, zdôraznil podľa agentúry TASS Lavrov.

"Sme presvedčení, že iránska jadrová dohoda je stále platná pre krajiny, ktoré naďalej participujú na tomto mechanizme. Po odstúpení USA od tohto dokumentu európske krajiny, Rusko, Čína a Irán potvrdili svoju účasť na dohode," povedal Lavrov.

Spojené štáty zaviedli v pondelok svoje podľa Washingtonu"dosiaľ najtvrdšie" hospodárske sankcie voči Iránu. USA chcú islamskú republiku donútiť, aby znova rokovala o jadrovej dohode, ktorú v roku 2015 Irán uzavrel so šiestimi veľmocami, a súhlasila s prísnejšími podmienkami.

Ďalší signatári dohody - Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko a Rusko - chcú jadrovú dohodu, označovanú aj za historickú, zachovať. Podľa agentúry DPA ide totiž o jeden z najdôležitejších, aj keď kontroverzných medzinárodných dohovorov. Jeho cieľom je zabrániť Iránu vyvinúť nukleárne zbrane.

V snahe obmedziť rastúci vojenský a politický vplyv Iránu na Blízkom východe žiadajú Spojené štáty od vedenia v Teheráne tiež ústupky v jeho zahraničnej politike. Irán však obviňuje americkú vládu, že ho chce zraziť ekonomicky na kolená a vyvolať tak zmenu politického režimu.

Postihovať chce Washington aj krajiny, ktoré neprestanú dovážať iránsku ropu. Dočasnú výnimku z takýchto sankcií dostane osem krajín s cieľom zamedziť destabilizácii cien ropy. Očakáva sa, že medzi nimi budú Čína, India, Južná Kórea, Japonsko a Turecko.