Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

L'Echo: Ak brexit nebude, rokovania EÚ s Britániou povedie Thyssenová

Na archívnej snímke z 29. januára 2016 sú vlajky Európskej únie a vlajka Británie pred sídlom EÚ v Bruseli. Foto: TASR/AP

Tlačová agentúra Belga a denník L'Echo uviedli, že kabinet komisárky Thyssenovej túto informáciu potvrdil.

Brusel 14. júna (TASR) - V prípade, že Briti na budúci týždeň v referende o zotrvaní svojej krajiny v EÚ rozhodnú, že aj naďalej chcú byť členmi tohto európskeho spoločenstva, implementáciu dohody medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, na ktorej sa dohodol britský premiér David Cameron s lídrami EÚ, bude mať na starosti belgická eurokomisárka Marianne Thyssenová.

Referendum sa uskutoční vo štvrtok 23. júna. V prípade, že britskí voliči zvrátia doterajšie prieskumy verejnej mienky, podľa ktorých má pred referendom navrch tábor odporcov členstva v únii, Brusel má už vopred pripravený scenár: implementáciu dohody, ktorú s 27 národnými lídrami ostatných členských krajín EÚ vyrokoval Cameron a ktorá sa zrodila na mimoriadnom summite EÚ vo februári.

Belgický ekonomický denník L'Echo dnes na svojom internetovom serveri uviedol, že v tomto prípade bude naplnením dohody medzi Bruselom a Londýnom poverená belgická eurokomisárka, ktorá v exekutíve EÚ zodpovedá za zamestnanosť a sociálne veci.

Cameron vo februári - po dosiahnutí dohody so svojimi európskymi partnermi - sľúbil, že bude aktívne vystupovať v kampani za udržanie Spojeného kráľovstva v EÚ.

Európska rada vo februári pristala na štvorbodový program "ústupkov", ktoré požadoval britský premiér a ktoré sa týkajú najmä sociálnej oblasti v podobe mobility pracovnej sily a vyplácania sociálnych dávok. To je oblasť, ktorú má belgická eurokomisárka v rámci Európskej komisie na starosti.

Tlačová agentúra Belga a denník L'Echo uviedli, že kabinet komisárky Thyssenovej túto informáciu potvrdil.

"Pracujeme na kľúčových bodoch tejto dohody, hlavne čo sa týka vyplácania rodinných dávok a pozastavenie sociálnej podpory pre novoprichádzajúcich zahraničných pracovníkov v rámci EÚ," povedal jeden z hovorcov Európskej komisie pre L'Echo.

V prípade brexitu, čiže odchodu Británie z EÚ, podľa Lisabonskej zmluvy budú mať EÚ a Británia dva roky na to, aby dohodli detaily celého procesu, ak sa nedohodnú na predĺžení tohto termínu. V takomto prípade však vyjednávací tím EÚ nepovedie belgická eurokomisárka, ale iný európsky diplomat alebo politik.