Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 25. apríl 2025Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Lekári v Indii po vražde kolegyne vstúpili do štrajku

Ženy držia sviečky počas protestu proti znásilneniu a vražde lekárskej praktikantky v štátnej nemocnici minulý týždeň v indickom meste Guwahati v piatok 16. augusta 2024. Foto: TASR/AP

Sexuálne násilie páchané na ženách je v Indii rozšíreným problémom – v roku 2022 bolo v tejto krajine s 1,4 miliardou obyvateľov hlásených v priemere takmer 90 znásilnení denne.

Naí Dillí 17. augusta (TASR) - Lekári v Indii začali v sobotu celoštátny štrajk, ktorý je reakciou na nedávne znásilnenie a vraždu mladej lekárky v Kalkate. Indická lekárska asociácia (IMA) vyzvala v piatok vyše milión lekárov v celej krajine, aby v sobotu v rámci štrajku poskytovali len základné ošetrenie.

Ako informovala agentúra AFP, IMA označila vraždu svojej kolegyne za barbarský čin. Lekári upozornili, že "36-hodinová pracovná zmena, v ktorej bola obeť, a nedostatok bezpečných priestorov na odpočinok... si vyžadujú dôkladnú revíziu pracovných a životných podmienok lekárov". Preto teraz lekári opäť požadujú implementáciu zákona o ochrane zdravotníckych pracovníkov pred násilím.

AFP dodala, že v Kalkate sa v sobotu od skorých ranných hodín zišli tisíce ľudí, aby sa modlili za obeť znásilnenia a vraždy pri sviečkach.

Telo 31-ročnej ženy sa našlo 9. augusta s mnohopočetnými zraneniami v štátnej nemocnici v Kalkate, metropole indického štátu Západné Bengálsko, kde pracovala ako lekárka. Pitva potvrdila, že žena bola obeťou sexuálneho napadnutia a následne bola zabitá. Rodičia mladej lekárky sa domnievajú, že sa stala obeťou skupinového znásilnenia.

Podľa indických médií sa telo obete našlo v posluchárni fakultnej nemocnice, kam si zrejme prišla nakrátko oddýchnuť po takmer 20 odpracovaných hodinách zo svojej 36-hodinovej služby.

Polícia zadržala podozrivého muža, ktorý v zmienenej nemocnici v Kalkate pracoval ako informačný zriadenec usmerňujúci pacientov.

Brutálne znásilnenie a vražda mladej lekárky v Kalkate zároveň mnohým v Indii pripomenuli podobný prípad spred takmer 12 rokov, keď šestica mužov v Naí Dillí v idúcom autobuse brutálne znásilnila mladú študentku medicíny, ktorú potom vyhodili z auta na odľahlom mieste.

Dva týždne po útoku študentka zraneniam podľahla, avšak pred smrťou stihla identifikovať páchateľov. Jej smrť vyvolala v krajine masové, miestami aj násilné, demonštrácie. Pod tlakom týchto protestov vláda vtedy zaviedla prísnejšie tresty pre násilníkov a trest smrti pre recidivistov.

Sexuálne násilie páchané na ženách je v Indii rozšíreným problémom – v roku 2022 bolo v tejto krajine s 1,4 miliardou obyvateľov hlásených v priemere takmer 90 znásilnení denne.

HRABKO: Štátny smútok v čase pohrebu pápeža je dobrý politický krok

Náboženskú vieru pokladá Hrabko za osobnú a súkromnú vec každého človeka, pápež František však bol podľa neho aj uznávanou politickou osobnosťou (správa, PODCAST, VIDEO).

- Študenta strednej školy v Nantes, ktorý vo štvrtok pobodal štyroch ľudí, jeho známi popísali ako samotára obdivujúceho nacistického vodcu Adolfa Hitlera, uviedla v piatok francúzska prokuratúra.

- Hokejisti HK Nitra zvíťazili na ľade HC Košice 4:2 v piatom finálovom zápase play off Tipos extraligy.

- Vo Vatikáne sa v piatok o 19.00 h skončila verejná rozlúčka so zosnulým pápežom Františkom. S pontifikom, ktorého telo bolo vystavené v Bazilike svätého Petra, sa od stredy dopoludnia prišlo rozlúčiť asi 250.000 ľudí.

- Natália Hejková sa rozlúčila so svojou 38-ročnou trénerskou kariérou 13. ligovým titulom s ZVVZ USK Praha.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár rokoval počas dvojdňovej pracovnej cesty v Kirgizsku s najvyššími predstaviteľmi krajiny, s ktorými sa zhodol na zintenzívnení vzájomných vzťahov.

- Čína v piatok oslobodila niektoré dovozy z USA od svojich ciel. To naznačuje, že obchodná vojna medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami by sa mohla zmierniť.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti neuspeli ani v druhom prípravnom zápase s Českom. Po štvrtkovej prehre 0:4 nestačili v piatok opäť v Ostrave - Porube na domáci výber 1:2.

- Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre časopis Time vyjadril presvedčenie, že Saudská Arábia normalizuje vzťahy s Izraelom v dohľadnom čase a pripojí sa tak k tzv. abrahámovským dohodám.

- Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Kash Patel v piatok informoval, že príslušníci FBI zadržali sudkyňu pôsobiacu na súde v štáte Wisconsin.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odporučí klubu poslancov Národnej rady SR za Smer-SD, ako aj ďalším poslancom vládnej koalície, aby za zákon o tzv. covidových amnestiách opätovne hlasovali a prelomili veto prezidenta SR Petra Pellegriniho.

- Predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka verí, že v Národnej rade (NR) SR neprelomia veto prezidenta k zákonu o tzv. covidových amnestiách.

- Enviroorganizácie pripravili hromadnú pripomienku k novele zákona o ochrane prírody, ktorú podporilo 3101 ľudí. Ide o piatu novelu zákona o ochrane prírody za posledné dva roky.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o tzv. covidovej amnestii a vráti ho s výhradami parlamentu na opätovné prerokovanie.

- Ruský prezident Vladimir Putin v piatok prijal osobitného vyslanca amerického prezidenta Steva Witkoffa, oznámil Kremeľ.

- Tatranský národný park (TANAP) podal na okresný úrad návrh zonácie. V najvyšších pásmach ochrany bude viac ako 50 percent územia parku. Na sociálnej sieti o tom informovali štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa a riaditeľ TANAP-u Olexa.

- Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú z celoeurópskej smernice, ktorej zavedenie je povinné. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva dopravy SR v reakcii na vyjadrenia Nadácie Zastavme korupciu a predstaviteľov autodopravcov.

- Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) podporuje výstavbu plánovanej prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. TASR o tom v piatok informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) Slovenskej republiky.

- Lekári predpísali vlani najviac liekov pacientom s chorobami kardiovaskulárneho a nervového systému. V roku 2024 bol zároveň zaznamenaný medziročný nárast spotreby humánnych liekov v úhradách a aj pri spotrebe vyjadrenej počtom balení.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa stretne v pondelok (28. 4.) s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý príde na oficiálnu návštevu Slovenska. Okrem iného sa budú partneri zaoberať aj možnosťami spolupráce v oblasti energetiky.

- Slovenská advokátska komora (SAK) dôrazne odmieta akékoľvek útoky na predstaviteľov justície, či už ide o sudcov, prokurátorov, advokátov, notárov, exekútorov alebo zástupcov iných právnických povolaní.