Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Zahraničie

Lekárom sa podarilo vyliečiť pacienta, ktorý mal koronavírus 411 dní

Ilustračná snímka. Foto: TASR/DPA

Napriek strate príznakov mal pozitívne výsledky testov až do januára 2022.

Londýn 4. novembra (TASR) - Britským lekárom sa podarilo vyliečiť muža, ktorý bol 411 dní pozitívny na ochorenie COVID-19. Ide celosvetovo o najdlhšie zaznamenanú infekciu covidom spomedzi ľudí, ktorým sa ochorenie podarilo prekonať. V piatok o tom napísala britská spravodajská stanica Sky News, informuje TASR.

Muž (59) s oslabeným imunitným systémom po transplantácii obličky bol na covid prvýkrát pozitívne testovaný v decembri 2020. Napriek strate príznakov mal pozitívne výsledky testov až do januára 2022.

Lekári z londýnskych nemocníc Guy a St. Thomas uviedli, že nevedia o žiadnom inom zdokumentovanom prípade vyliečenia človeka po takejto dlhej infekcii. Na základe genetickej analýzy zistili, že muž mal v tele počas dlhej infekcie pôvodný variant koronavírusu z čínskeho Wu-chanu.

Lekárom sa podarilo pacienta vyliečiť kombináciou liekov od firmy Regeneron, ktoré toto ochorenie pomohli prekonať aj bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

Rovnaký tím lekárov sa staral aj o pacienta, ktorý bol na ochorenie COVID-19 pozitívne testovaný 505 dní. Napriek liečbe však zomrel. V oboch prípadoch genetické testy ukázali, že pacienti neboli opakovane nakazení.

Prípady pretrvávajúcej infekcie covidom sa líšia od dlhotrvajúcich príznakov tohto ochorenia u niektorých pacientov, ktorí majú negatívny výsledok testu, vysvetľuje Sky News.

Tím britských lekárov vyzval na ďalší výskum protilátkovej liečby pre pretrvávajúce prípady infekcie koronavírusom a žiada tiež sprístupnenie lieku Evusheld v Spojenom kráľovstve a Európe.

"Niektoré nové varianty vírusu sú odolné voči všetkým protilátkam dostupným v Spojenom kráľovstve a Európe. Niektorým ľuďom s oslabeným imunitným systémom stále hrozí vážne ochorenie a trvalá infekcia. Stále pracujeme na tom, aby sme pochopili najlepší spôsob ich ochrany a liečby," povedal Luke Snell, doktor špecializujúci sa na infekčné choroby v nadácii londýnskych nemocníc Guy a St. Thomas.

Zistenia tímu britských lekárov sú publikované v akademickom žurnále Clinical Infectious Diseases.