Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 3. január 2025
< sekcia Zahraničie

Lesbos chce zmenu politiky EÚ v otázke migrantov na gréckych ostrovoch

Archívna snímka Foto: TASR/AP

Na Lesbose je v súčasnosti uviaznutých viac než 8000 migrantov a utečencov, aj keď kapacita tamojších zariadení postačuje na prijatie 1500 osôb.

Atény 20. novembra (TASR) - Obyvatelia gréckeho ostrova Lesbos sa v pondelok na výzvu tamojších úradov zúčastnili na protivládnych protestoch s cieľom naliehať na zmenu politiky Európskej únie v otázke zadržiavania utečencov a migrantov na gréckych ostrovoch.

Na ostrove Lesbos zostali zavreté obchody, úrady, materské školy i lekárne. Desiatky ľudí sa potom zišli na hlavnom námestí ostrova a vyzvali vládu, aby žiadateľov o azyl previezla do pevninskej časti Grécka.

Na Lesbose a štyroch ďalších ostrovoch v blízkosti Turecka uviazli tisíce žiadateľov o azyl po tom, ako EÚ uzavrela v marci 2016 dohodu s Ankarou. Tou sa uzavrela migračná trasa cez more z tureckého pobrežia do Grécka a odtiaľ ďalej do prosperujúcej časti Európy.

Grécke úrady časť žiadateľov o azyl presunuli na pevninu. Grécka vláda a EÚ však podľa agentúry AP ignorovali žiadosti starostov Lesbosu i neďalekých ostrovov Chios, Samos, Leros a Kos, aby umožnili odcestovať na grécku pevninu aj väčšiemu počtu migrantov. V dôsledku toho sú ostrovné záchytné zariadenia preplnené.

Starosta mesta Lesbos Spyros Galinos vo svojom vyhlásení v pondelok uviedol, že Lesbos nie je väzením pod holým nebom a "my nedovolíme, aby ho niekto takto vnímal". Upozornil, že "Lesbos je v stave núdze".

Na Lesbose je v súčasnosti uviaznutých viac než 8000 migrantov a utečencov, aj keď kapacita tamojších zariadení postačuje na prijatie 1500 osôb, dodáva AP. Ľudskoprávne organizácie podľa agentúry Reuters označujú podmienky v utečeneckých táboroch v Grécku za nevyhovujúce. Kvôli podmienkach v táboroch či pomalosti azylových procedúr medzi utečencami na Lesbose niekoľkokrát vypukli násilnosti.