Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Pátranie po levici pri Berlíne ukončili, išlo zrejme o diviaka

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Pavol Ďurčo

Polícia lesy dôkladne prehľadala a nenašla ani stopy nijakom po inom divokom zvierati než diviakoch, ktoré sa v tejto oblasti vyskytujú bežne.

Berlín 21. júla (TASR) - Nemecká polícia ukončila v piatok na predmestí Berlína pátranie po šelme považovanej spočiatku za levicu. Obyvateľom oblasti podľa jej vyhlásenia nijaké bezprostredné nebezpečenstvo nehrozí. Spozorované zviera bol zrejme diviak. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AP a AFP.

"Všetko nasvedčuje tomu, že nejde o levicu," povedal Michael Grubert, starosta mesta Kleinmachnow južne od Berlína, kde zviera spozorovali svedkovia a nahrali na video. Grubert dodal, že s "relatívnou istotou" sa dá povedať, že ide o diviaka.

K takémuto záveru dospeli experti, ktorí predmetný videozáznam analyzovali, uvádza AP. Pri prehľadávaní oblasti sa totiž nenašli žiadne stopy po levici.

Polícia bola na údajnú mačkovitú šelmu v Kleinmachnowe prvýkrát upozornená v noci na štvrtok, keď jej ľudia nahlásili, že ju spozorovali, ako prenasleduje diviaka, a poskytli aj videozáznam.

Polícia najskôr podľa predmetného záznamu usúdila, že ide zrejme o levicu. Pri následnom pátraní v rovinatej zalesnenej oblasti medzi Berlínom a okolitou spolkovou krajinou Brandenbursko sa však takúto šelmu nepodarilo nájsť. Viaceré nahlásené indície sa pritom nepotvrdili a v jednom prípade polícia namiesto levice objavila len rodinu diviakov.

Polícia lesy dôkladne prehľadala a nenašla ani stopy nijakom po inom divokom zvierati než diviakoch, ktoré sa v tejto oblasti vyskytujú bežne. Neobjavila ani žiadne zabité zviera, povedal novinárom Grubert.

Dvaja experti, ktorí analyzovali predmetný videozáznam svedkov, taktiež podľa jeho slov nezávisle od seba dospeli k tomu, že "nejde o levicu" ani inú divú šelmu. Zviera sa podľa ich záverov ponášalo stavbou tela najskôr na diviaka.

Starosta Kleinmachnowu napriek týmto záverom obhajoval ako "primeranú" rozsiahlu 36-hodinovú pátraciu akciu, do ktorej boli nasadené vrtuľníky, drony či termokamery a zúčastnili sa na ňom aj veterinári či poľovníci. Takéto nasadenie podľa jeho slov zodpovedalo potenciálnemu nebezpečenstvu pre obyvateľov a ak by sa preň mal v rovnakej situácii rozhodnúť znova, urobil by to.