Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 31. október 2024Meniny má Aurélia
< sekcia Zahraničie

V Libanone zasadla nová vláda, v Bejrúte pokračovali blokády ciest

ibanonský prezident Michel Aún (vpravo) a libanonský premiér Hasan Dijáb počas počas zasadnutia nového vládneho kabinetu v prezidentskom paláci Bábda, východne od Bejrútu 22. januára 2020. Foto: TASR/AP

Hizballáh je totiž v Spojených štátoch, Európskej únii i v na ropu bohatých krajinách Perzského zálivu považovaný za teroristickú organizáciu.

Bejrút 22. januára (TASR) - Nová libanonská vláda sa v stredu zišla na svojom prvom zasadnutí. V Bejrúte a okolí však protivládni demonštranti napriek tomu pokračovali v časovo obmedzených blokádach ciest. Podľa nich je totiž nová vláda zložená zo zástupcov politických strán, ktoré nesú zodpovednosť za rozsiahlu korupciu v krajine. Informovala o tom v stredu agentúra AP.

Nový kabinet, ktorý má podporu silnej militantnej skupiny Hizballáh a jej spojencov, má pred sebou náročné úlohy - vrátane toho, ako dostať Libanon z najhoršej hospodárskej a finančnej krízy od občianskej vojny v rokoch 1975-90, uviedla AP.

Táto kríza sa zhoršila po masových protestov proti politickej elite, ktoré vypukli v polovici októbra roku 2019 a viedli k demisii predsedu vlády Saada Harírího.

Nový premiér Hasan Dijáb a ministri jeho vlády sa na svojom prvom zasadnutí stretli v prezidentskom paláci v Bejrúte a rokovali aj za účasti hlavy štátu Michela Aúna.

Libanonský prezident Michel Aún (uprostred vľavo) a libanonský premiér Hasan Dijáb (uprostred vpravo) pózujú s členmi nového vládneho kabinetu počas spoločného fotenia v prezidentskom paláci Bábda, východne od Bejrútu 22. januára 2020.
Foto: TASR/AP


Dvadsaťčlenný kabinet je vládou odborníkov, medzi ktorými je aj šesť žien, čo je na Libanon rekordný počet. Premiér pritom ženám zveril aj významné ministerstvá: obrany, spravodlivosti či práce.

Politickí komentátori pripustili, že nová vláda napojená na Hizballáh bude mať zrejme problémy, keď sa bude snažiť získať v zahraničí podporu pre svoje hospodárske reformy, aby zabránila zrúteniu libanonskej ekonomiky.

Hizballáh je totiž v Spojených štátoch, Európskej únii i v na ropu bohatých krajinách Perzského zálivu považovaný za teroristickú organizáciu.