Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia Zahraničie

Libanonský premiér Dijáb zostavil nový vládny kabinet

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Dijáb (60), profesor Americkej univerzity v Bejrúte a bývalý minister školstva, bol zostavením vlády poverený 19. decembra v čase pretrvávajúcich protivládnych protestov.

Bejrút 21. januára (TASR) - Libanonský premiér Hasan Dijáb zostavil v utorok nový vládny kabinet, ktorý bude pozostávať z 20 členov. Stalo sa tak takmer po troch mesiacoch odkedy pre rozsiahle protivládne protesty odstúpil z funkcie dovtedajší predseda vlády Saad Harírí. Informovali o tom svetové agentúry.

Dijáb (60), profesor Americkej univerzity v Bejrúte a bývalý minister školstva, bol zostavením vlády poverený 19. decembra v čase pretrvávajúcich protivládnych protestov.

Ako uviedol, jeho technokratická vláda sa bude usilovať o to, aby vyhovela požiadavkám demonštrantov. "Toto je vláda, ktorá reprezentuje túžby demonštrantov, ktorí sa mobilizujú v celej krajine už viac ako tri mesiace," citovala jeho slová agentúra AFP. Dijáb dodal, že jeho vláda sa bude snažiť dosiahnuť požiadavky demonštrantov, akými sú napríklad nezávislé súdnictvo či boj proti nelegálnym finančným ziskom. "Je na čase začať pracovať," vyhlásil po oficiálnom predstavení členov vlády, ako píše agentúra DPA.

Nový vládny kabinet tvoria menej známe mená, pričom mnohí z ministrov sú akademikmi a bývalými poradcami, poznamenala AFP. Protestujúci však neprítomnosť "veľkých mien" libanonskej politickej elity považujú len za zakrývanie reality.

Medzi členmi Dijábovho vládneho kabinetu je aj päť žien. Po prvýkrát budú posty ministerky obrany, ako aj podpredsedníčky vlády zastávať ženy.

Ešte pred samotným predstavením novej vlády sa v uliciach Bejrútu zišli tisíce demonštrantov, ktorí blokovali hlavné ulice v centre mesta, kde počas víkendu došlo k násilným zrážkam s políciou a zranenia utrpeli desiatky ľudí.

Demonštrácie proti vedeniu krajiny - označovanému veľkou časťou občanov za nekompetentné, skorumpované a zodpovedné za prehlbujúcu sa ekonomickú krízu v krajine - vypukli v Libanone 17. októbra 2019. Viedli k odstúpeniu premiéra Saada Harírího 29. októbra.

Jednou z požiadaviek demonštrantov bola vláda technokratov, v ktorej nesmú mať zastúpenie ľudia symbolizujúci už celé generácie existujúci politický systém Libanonu, založený na rozdelení moci podľa náboženskej príslušnosti.